profil

Czy ksiądz Robak naprawił winy wyrządzone przez Jacka Soplicę

poleca 85% 183 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica

Jednym z głównych bohaterów „Pana Tadeusza” był Jacek Soplica, zwany także Wąsalem – szlachcic, później bernardyn mieszkający na Litwie.
W młodości był kłótliwy i skłonny do walki. Cieszył się sympatią i szacunkiem miejscowej szlachty, co sprawiało że był częstym gościem u miejscowego magnata – Stolnika Horeszki, który wykorzystywał go aby zdobywać głosy na sejmikach. Wąsal zakochał się w córce Stolnika – Ewie. Niestety otrzymał odmowę zanim jeszcze poprosił o jej rękę – podano mu czarną polewkę. Jacek chcąc zapomnieć o tym ożenił się z pierwszą lepszą szlachcianką – matką Tadeusza. Wkrótce potem Ewa wyszła za bogatego szlachcica i urodziła córkę – Zosię. Soplica zaczął pić. Żona, której nie szanował i nie kochał umarła z żalu. Za jakiś czas zamek Horeszków został zaatakowany przez Moskali. Widząc zwycięstwo Stolnika Jacek nie wytrzymał i strzelił do niego z karabinu Moskala. Dopiero po tym wydarzeniu Soplica zauważył do czego doprowadziło jego szaleństwo. Postanowił to naprawić – wstąpił do zakonu bernardynów przyjmując imię Robak. Zaczął walczyć o wolność kraju oraz został emisariuszem. W czasie swej działalności wiele wycierpiał: był trzy razy więziony w Rosji, pracował rok przy taczkach w pruskiej fortecy oraz przebywał w więzieniu w Austrii. Podczas bitwy z Moskalami uratował życie Gerwazemu, Hrabiemu – ostatniemu z rodu Horeszków oraz swojemu synowi Tadeuszowi.
Moim zdaniem ksiądz Robak odpokutował za winy popełnione przez Jacka Soplicę poświęceniem dla narodu oraz wyrzeczeniem się pychy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta