profil

Odyseusz nienasycony łowca przygód czy odwieczny tułacz charakterystyka bohatera.

poleca 85% 978 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odyseusz – nienasycony łowca przygód czy odwieczny tułacz?

Odys posiadał wiele pozytywnych cech. Niektóre z nich, takie jak spryt, inteligencja czy odwaga były mu bardzo pomocne podczas jego długiej wędrówki. Należał on do osób, które bardzo kochają swoją ojczyznę i to głównie dzięki temu oraz swojej wytrwałości dotarł do Itaki. Odyseusz miał jednak kilka negatywnych cech, do których niewątpliwie należała pycha, która utrudniała mu podróż.
Wydaje mi się, że Odys był jednocześnie nienasyconym łowcą przygód, jak i odwiecznym tułaczem. Z jednej strony nie chciał wyjeżdżać z Itaki. Zmusiła go do tego chęć wzbogacenia się, a po bitwie pod Troją jak najszybciej chciał wracać do domu. Podczas swojej tułaczki bardzo tęsknił za rodziną. To los oraz bogowie zadecydowali o jego długiej podróży. Do wydłużenia wędrówki przyczyniła się między innymi klątwa Posejdona, który zatapiał statki Odysa. Wpływ na to miała również strata całej załogi oraz Zeus, który wszczynał liczne burze oraz ciskał piorunami.
Z drugiej strony natomiast Odyseusz pragnął mieć ciekawe przygody, o których mógłby opowiadać, więc może ta długa, pełna niespodzianek podróż nie była dla niego karą, lecz sprawiała mu przyjemność. Może spodobały mu się walki z potworami, sztormy oraz wieczne niebezpieczeństwa, z którymi musiał się stykać.Myślę, że chciał podróżować również, aby poznać przyjaznych ludzi, którzy pomagali mu w wędrówce, dając Np. cenne rady. Chciał również zdobyć nowe doświadczenia lub przeżyć coś, czego na pewno nie przeżyłby na lądzie.
Odyseusz lubił ryzyko, lecz jednocześnie był wierny. Jego wierność przyciągała go do Itaki, do rodziny, której mu tak brakowało, natomiast odwaga, którą posiadał podpowiadała mu, aby wyruszać w kolejne niebezpieczne podróże. W takiej sytuacji trudno jest jednoznacznie przypisać mu jedno z mian. Ja nazwałabym go tułaczem żądnym przygód, gdyż to określenie według mnie pasuje do niego najtrafniej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata