profil

Bitwa pod Maratonem

drukuj
poleca 80% 1192 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W pierwszych dniach sierpnia 490 r. p.n.e. okręty perskie z około 25 tys. żołnierzy na pokładzi przybiły do wschodnich wybrzeży Attyki. Tam czekała juz na nich armia ateńska, która liczyła blsko 10 tys. hoplitów. Po kilku dniach przygotowań, 12 sierpnia doszło do bitwy na równinie niedaleko miejscowości Maraton.

I faza bitwy
Wódz ateński Miltiades rozkazał hoplitom sformować falangę, która miała blisko 1,5 km długości. W środku szyku falanga składała się z 4 szeregów ciężkozbrojnych piechurów, a na skrzydłach-z 8 szeregów.

II faza bitwy
Pierwsi do ataku ruszyli Grecy. W krótkim czasie pokonali biegiem obszar, na którym narażeni byli na ostrzał perskich łuczników. Persowie uderzyli w środek greckiej falangi. Opór Ateńczyków był tam najsłabszy i wkrótce zaczęli się oni cofać. Tymczasem hoplici walczący na skrzydłach szybko zyskali przewagę nad przeciwnikiem, otaczając go z dwóch stron.

III faza bitwy
persowie znaleźli się w pułapce. Część z nich, ogarnięta paniką, rzuciła sie do ucieczki. Niewielu jednak udało się dotrzeć do okrętów. Większość uciekinierów utopiła się w pobliskim bagnie.

Bitwa pod Maratonem zakończyła się wielkim zwycięstwem Ateńczyków. W walce poległo 192 Greków i aż 6400 Persów.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
9.10.2011 (15:09)

może dla Ciebie za długie. Ale jesli ktos uczy się rozszerzonej historii jest akurat. Dobra praca :)

12.1.2010 (17:27)

za długie komu chce się pisać

8.1.2009 (17:03)

żal jakie błędy xD

Typ pracy