profil

Charakterystyka Ebenezera Scrooge'a.

poleca 85% 278 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ebenezer Scrooge jest głównym bohaterem „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. To wielki skąpiec i ponurak, który całkowicie zmienia swoje usposobienie pod wpływem trzech duchów.

Można powiedzieć, że wygląd Scrooge’a był odpychający. „Oziębłość natury zmroziła jego stare rysy, wyostrzyła długi nos, pokryła bruzdami policzki, obwiodła oczy czerwoną obwódką, zabarwiła sinością wąskie wargi, dźwięczała ostrą nutą w zgrzytliwym głosie, usztywniła chód”.

Główną cechą Scrooge’a było wielkie skąpstwo, które ujawnia się w jego wypowiedzi: „Sam nie obchodzę świąt Bożego Narodzenia i nie stać mnie na to, abym umilał życie próżniakom”. Cały swój czas spędzał w biurze nad stosami dokumentów dokumentów ksiąg rachunkowych, ciągle obliczając zyski i straty. Miał na to wiele czasu, gdyż nie posiadał przyjaciół, ani nawet znajomych, którzy mogliby zabierać mu jego cenny czas. Pomimo tego, że Scrooge posiadał ogromny majątek, nie był wrażliwy na los ubogich, nie dostrzegał ich, choć był nimi otoczony. Bohater jest skąpy nie tylko w sprawach materialnych, ale też w uczuciach. Nie kłaniał się ludziom na ulicy. „Żebracy nie prosili go o jałmużnę, dzieci nie pytały o godzinę, nigdy w całym życiu Scrooge’a żaden mężczyzna ani żadna kobieta nie spytali go o drogę”. Jest niemiły, a wręcz okrutny dla swego siostrzeńca, który zaprasza go na świąteczny obiad. Odrzuca propozycję, mówiąc, że „pierwej wolałby go ujrzeć na marach”. Stary skąpiec boi się, że będzie musiał kupić całej rodzinie świąteczne prezenty.

Pod wpływem trzech duchów, które odwiedziły Scrooge’a w noc wigilijną, bohater przeżywa wewnętrzną przemianę. Zaczyna się interesować losem innych. Dostrzega ubogie dzieci żebrzące na ulicy; okazuje się, że Scrooge doskonale je rozumie. Wstydzi się za swoje wcześniejsze postępowanie. Uświadamia sobie, jak bardzo potrzebuje życzliwości i ciepła, które chciał mu ofiarować Fred. Zauważa dobroć i szlachetność ludzi, których los potraktował tak okrutnie. Odczuwa skruchę i żal za swoje postępowanie. chce się poprawić, za wszelką cenę pomagać biednym i uratować Maleńkiego Tima. Do rozpaczy doprowadza go myśl, że umrze w samotności, a ludzie będą się cieszyć, że ubyło jednego „starego sknery”.

Scrooge jest postacią, która ze złego, zimnego, pozbawionego uczuć człowieka zmienia się w dobrą, szlachetną i wrażliwą osobę. Uważam, że można go uznać za pozytywnego bohatera.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty