profil

Ebenezer Scrooge charakterystyka.

poleca 79% 1929 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ebenezer Scrooge jest bohaterem "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Był to człowiek całkowicie oddany interesom. Wraz ze swoim wspólnikiem Jakubem Marleyem prowadził kantor. Po śmierci Marleya, Scrooge zostaje sam, bez jedynego przyjeciela.
Zimny charakter Scroog'a wywarł ogromny wpływ na jego wygląd. Był to człowiek w podesżłym wieku, łysy z mnóstwem zmarszczek. Pociągła twarz, sine usta, sztywny chód i pochylona sylwetka odstraszały wszystkich ludzi.
Mieszkał on w równie przerażającym domu, jak on sam. Szare mury skrywały w środkumrok i lodowate powietrze. Był to dom należący wcześniej do Jakuba, lecz po jego śmierci zamieszkał w nim Scrooge. Zamieszkiwał on jadynie parę pokoi, reszta zaś była wynajmowana.
Scrooge był samotnikiem nie lubiącym ludzi.
Był samolubny, zawsze wszystkich odtrącał.
Ludzie również nie przepadali za Scrooge'm. Uważali go za człowieka bez uczuć, materialistę, oszczędzającego na wszystkim i na wszystkich i niedoceniającego życia i ludzi. Wszak mieli oni rację. Ludzie nie lubili Scrooge'a a on nie lubiał ludzi.
Scrooge był człowiekiem, którego los innych całkowicie nie interesował. Dlatego też w przedzień Wigili, odwiedził go duch zmarlego Marleya. Bardzo on cierpiał po śmierci, ponieważ za życia był taki sam jak scrooge. duch chciał ostrzec Ebenezera przed jego przysżłym losem, więc opowiedział mu o wszystkim i zapowiedzial wizytę 3 duchów.
Pierwszy duch, był duchem przeszłych świąt Bożego Narodzenia. Pokazał on Scrooge'wi jego spędzane w samotności święta, bez blizkich i przyjaciół.
Drugi duch był duchem terażniejszych świąt Bożego Narodzenia. Pokazął mu, jak jego znajomi spędzają święta bez niego, nawet nie wspominając go, a niżeli tak, to tylko ze złej strony.
Trzeci duch, był duchem przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Pokazał on Scrooge'wi przyszłe święta, takie same jak pozostale. Pokazał on również śmierć Scrooge'a. Jak ludzie cieszyli się z tego.
Ebenezer po przemysleniu tego, co zobaczył, postanowił się zmienić. Od tego czasu był dla wszystkich miły, uprzejmy i uśmiechał się szczerze. Wigilię spędził u swojej rodziny, bawiąc się i świętując.

Ja za to dostałam 5, miałam maxymalną ilość punktów. Spr. jeszce będy, nie wszystkich jestem pewna ;)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata