profil

Afryka - środowisko

poleca 84% 2215 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
sahara

Afryka jest drugim po Azji, pod względem powirzchni, kontynentem i zajmuje około 1/5 powierzchni lądów na Ziemi. Od Azji oddziela ją Kanał Sueski położony na terenie Egiptu. Zachodnie wybrzeża Afrykioblewają wody Oceanu Atlantyckiego, zaś wschodnie otacza Morze Czerwone o Ocean Indyjski. Na północnym zachodzie żyzne niziny nad Morzem Śródziemnym ustępują miejsca łańcuchom gór Atlas, a na południu gorącej Saharze - największej pustyni na świecie. Rzeka Nil, której żródła znajdują się w środkowej Afryce, przez tysiąclecia pozwalała rozwijać się kolejnym cywilizacjom na terenie pustynnego Egiptu.

Na południe od Sahary niewielkie pastwiska z nielicznymi krzewami ustępuja miejsca sawannie - roślinności trawiastej z małą ilością drzew. Tereny wokół równika należą do bardzo wilgotnych, a rozległą Kotlinę Konga porastają nieprzebyte wilgotne lasy równikowe.

W rzeźbie wschodniej Afryki dominują pęknięcia skorupy ziemsiej. Obniżenia w systemie Wielkich Rowów Afrykańskich, biegnących z północy na południe, zostaly zalane, dzieki czemu powstało kilka długich i głębokich jezior. Wielki Rów Wschodni rozdziela Wyżynę Abisyńską od wyżyn i masywów środkowej Afryki, ponad którymi wznoszą się pojedyncze stożki wykasłych wulkanów Kenia i Kilimandżaro, a także pokryty śniegiem masyw Ruwenzori.

W południowej Afryce również występuje sawanna, a także piaszczyste pustynie Kalahari i Namib. Położone na południu, porośnięte trawami płaskowyże zwane weldami, przechodzą w urwiste stoki Gór Smoczych. Na południowym zachodzie łancuchy górskie schodzą do Przylądka Igielnego, południowego krańca kontynentu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata