profil

Park Narodowy Krugera

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Park Narodowy Krugera leży w południowoafrykańskim Transwalu. Ma on powierzchnię 20 000 km2, co równe jest powierzchni dwóch trzecich Belgii. Od północy i południa ograniczają go rzeki. Leży wzdłuż granic między Transwalem i Mozambikiem, na północy graniczy z Zimbabwe. Ma długość około 360km i szerokości przeciętnie 65km. Leży w Lowveld w Transwalu, na terenach poprzecinanych rzekami i porośniętych bogatą wegetacją tropikalną i subtropikalną.

Park Narodowy Krugera nazwany został na cześć południowoamerykańskiego prezydenta Paula Krugera, który założył pierwszy rezerwat w tym kraju. W rzekach parku żyje ponad 2 000 hipopotamów. Tak wysoką liczebność populacji zawdzięcza park obfitości wód rzecznych. Następujące po letnich upałach ulewy wraz z narastającą wilgotnością powodują rozlewanie się rzek i rozszerzanie się terenów bogatych w substancje odżywcze. Jego zróżnicowany krajobraz obejmuje różne biotopy, od bujnie zarośniętych dolin rzek po suche, piaszczyste stepy-środowisko dla co najmniej 140 gatunków ssaków, 500 gatunków ptaków i 100 gatunków gadów.

Słonie stanowią sukces parku Krugera. W roku 1912 na terytorium Lowveld pozostało tylko 25-30 ostatnich słoni afrykańskich, ponieważ w XIX wieku zabijane były masowo w niekontrolowanych polowanich.

--
Więcej tekstów oraz zdjęć znajduję się w załącznikach

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 1 minuta