profil

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? - Ratusz Wrocławski

poleca 85% 857 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ratusz Wrocławski
Wrocław jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Znajduje się tu: Panorama Racławicka, ogród zoologiczny, Ostrów Tumski z Katedrą pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, Rynek z kamieniczkami, Ratusz... Właśnie na ten budynek chciałabym zwrócić uwagę.
Ratusz wrocławski zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków gotyckiego budownictwa świeckiego nie tylko w Polsce, ale w całej środkowej Europie. Budowano go w latach siedemdziesiątych XIII stulecia. Ratusz był nie tylko urzędową siedzibą władz miejskich, ale i miejscem wszystkich ważniejszych wydarzeń w życiu ówczesnych mieszczan. Był to więc budynek reprezentacyjny-rozbudowywany w miarę rozwoju miasta.
Ratusz rozbudowywany był od XIII do XVI wieku. Pełnił rolę siedziby władz miejskich, służył wszystkim mieszkańcom miasta. Tu w sławnej Piwnicy Świdnickiej przy piwie spotykali się kupcy, rzemieślnicy, studenci i podróżni. Na parterze handlowano, urządzano zgromadzenia, podejmowano samorządowe decyzje i świętowano. Piętro służyło do przyjmowania ważnych do Wrocławia gości. Tak zostało do dziś, kiedy w poprzednich latach gościli w murach Ratusza Papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrix. Od 1948 roku Ratusz Wrocławski jest obiektem muzealnym prezentującym wystawy historyczne.
We Wrocławiu, w nawiązaniu do tradycji, w Hali Mieszczańskiej Starego Ratusza otwarta została 24 maja 1997 roku Galeria Wielkich Wrocławian. Odsłonięto wówczas 7 marmurowych popiersi: pisarza i laureata nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna, malarza Adolpha v. Menzla, filozofów Ferdinanda Lassalle i Edith Stein, poety Karla v. Holteia, fizyka i laureata nagrody Nobla Maxa Borna oraz chirurga, Jana Mikulicza-Radeckiego. Na liście sławnych wrocławian znaleźli się obywatele miasta szczególnie zasłużeni dzięki osiągnięciom w dziedzinie nauki, sztuki, filozofii i życia społecznego. Do chwili obecnej ustawiono w galerii 20 klasycznych, marmurowych popiersi. Ekspozycję otwiera książęca para - Henryk Brodaty i św. Jadwiga Śląska, zamyka zmarły w 2001 roku Henryk Tomaszewski - twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Koncepcja stworzenia w Ratuszu galerii wybitnych wrocławian zainicjowana została przez dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, dr. Macieja Łagiewskiego, nie tylko jako próba uzupełnienia wiedzy o historycznych osobistościach naszego miasta, ale przede wszystkim jako hołd złożony rodakom poważanym i szanowanym przez świat.
Serdecznie zapraszam do obejrzenia tego miejsca, które stanowi tak ważną część historii każdego wrocławianina.

Agata Siwirska

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty