profil

Ucho i oko

poleca 85% 201 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa ucha Budowa oka Budowa oka

BUDOWA UCHA

UCHO ZEWNĘTRZNE
A)małżowina uszna to chrząstka pokryta skórą jej funkcja to skupianie fal dźwiękowych i lokalizacja źródła dźwięku
B)przewód słuchowy zewnętrzny to kanał wysłany orzęsioną błoną śluzową z gruczołami wytwarzającymi woskowinę. Jego funkcja to przekazanie i ukierunkowanie fali dźwiękowej na błonę bębenkową.
C)błona bębenkowa to cienka silnie unerwiona zbudowana z tkanki łącznej błona. Jej funkcja to przekazywanie drgań mechanicznych, powstałych pod wpływem fali dźwiękowej do ucha środkowego.
UCHO ŚRODKOWE
A)jama bębenkowa jest wypełniona powietrzem jej funkcja to lokalizacja kosteczek słuchowych.
B)kosteczki słuchowe-młoteczek. Kowadełko i strzemiączko połączone stawowo. Ich funkcja to wzmocnienie drgań mechanicznych, przekazanie ich do ucha wewnętrznego.
C)trąbka słuchowa Eustachiusza lub przewód słuchowy wewnętrzny, łączy się z gardłem. Jego funkcja to wyrównywanie ciśnienia, zabezpieczanie ucha środkowego przed skutkami zbyt silnych fal dźwiękowych.
UCHO WEWNĘTRZNE
A)przedsionek-wypełniony płynem, prowadzi do niego okienko owalne. Jego funkcja to odbieranie drgań mechanicznych, wzbudzanie drgań cząsteczek cieczy.
B)ślimak-zwinięty kanał zawierający właściwy narząd słuchu. Jego funkcja to odbieranie drgań cieczy, wzbudzenie impulsów nerwowych, które nerwem słuchowym biegną do ośrodka słuchu.
C)kanały półkoliste-błędnik błoniasty-wypełniony płynem i zawierający ziarenka węglanu wapnia-otolity. jest to narząd równowagi. Jego funkcja to informowanie o położeniu ciała w przestrzeni.

W jaki sposób widzimy- otóż oko składa się z aparatu ochronnego oka aparatu ruchowego oka i gałki ocznej. Aparat ochronny oka to brwi rzęsy powieki i gruczoły łzowe. kolejna częścią oka jest aparat ruchowy oka a do niego nie możemy przypisać innych części. jedynie Mięśnie warunkujące ruch gałek ocznych, przytwierdzone są do gałki ocznej i do kości. Kolejna częścią oka jest gałka oczna a ona zaś składa się z :
1.warstwy zewnętrznej oka (która składa się z:)
a)twardówki
b)rogówki
TWARDÓWKA to błona dobrze ukrwiona i unerwiona, otacza 4/5 gałki ocznej, pełni funkcję ochronną i jest miejscem przyczepu dla mięśni.
ROGÓWKA to przednia część twardówki, otacza 1/5 gałki ocznej, cienka błona, przezroczysta, silnie unerwiona, nie ukrwiona, funkcje: ochronna, załamuje promienie świetlne
SPOJÓWKA TO CIENKA BŁONA OTACZAJACA ROGÓWKĘ I CZĘŚĆ TWARDÓWKI
2. warstwy środkowej oka
a)naczyniówka
b)tęczówka
NACZYNIÓWKA to cienka błona silnie ukrwiona, pełni funkcję odżywczą w stosunku do komórek oka
TĘCZÓWKA to przednia część naczyniówki, zawierająca barwnik, komórki mięśniowe, które regulują wielkość otworu źrenicznego.
ŻRENICA TO OTWÓR W TĘCZÓWCE OKA
3.warstwa wewnętrzna oka
siatkówka zbudowana jest z czopków i z pręcików. Czopki odpowiedzialne są za widzenie barwne. Pręciki odpowiedzialne są za widzenie czarno-białe
Plamka żółta to miejsce na siatkówce, gdzie powstaje najostrzejszy obraz. Plamka ślepa obraz tu nie powstaje- brodawka nerwu wzrokowego, odchodzi nerw wzrokowy.
4 soczewka-przejrzyste ciało otoczone błoną z włókienkami mięśniowymi, dzięki którym możliwa jest zmiana kształtu soczewki.
5.Ciało szkliste-wypełnia wnętrze gałki ocznej między soczewką a siatkówką, jest to galaretowata substancja otoczona błoną szklistą.
6.Komora przednia oka-między rogówka a tęczówką-wypełniona płynem
7.Komora tylnia oka-znajduje się między tęczówką a soczewką, wypełniona płynem
by browar :P

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata