profil

Heroizm bohaterów Mickiewiczowskich

poleca 84% 1732 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Wiele postaci stworzonych przez Mickiewicza na potrzeby jego utworów posiada cechy , które mogą świadczyć o tym , iż staja się bohaterami iście heroicznymi. Heros to z greckiej mitologii pół-bóg, pół-człowiek, postacie takie odznaczały się nie bywała odwagą oraz siła ,a często także pięknem fizycznym. Postacie Mickiewicza choć nie zawsze byly piękne i dostojne , bądź posiadały nadludzkie umiejętności to ich czyny zasługują na to ,by nazwać je wyczynami nad ludzkie możliwości ,wyczynami które zasługiwały na miano heroicznych.

Wiele cech takich jak odwaga, mężność ,hart ducha czy bezinteresowność w niesieniu pomocy innym może świadczyć o heroizmie danej postaci. Bohaterowie Mickiewicza choć mitycznymi herosami nie byli, lecz ich czyny zasługują na miano heroicznych. Wieszcz Narodowy tworzył w okresie w którym Rzeczypospolitej nie było na mapach ówczesnej europy. Nasza ojczyzna znajdowała się bowiem pod zaborami trzech mocarstw Cesarstwa Austryjackiego , Imperium Rosyjskiego oraz Królestwa Pruskiego. Mickiewicz chcąc podtrzymać ducha narodowego i wiarę w odrodzenie ojczyzny tworzył bohaterów, którzy mogli ta wiarę zachować. Jednym z nich był Walter Alf, rodowity Litwin porwany przez krzyżaków za młodu i wychowywany przez nich. Walter postanawia zemścić się na nich za to co mu uczynili, jednak musi wybierac pomiedzy miłością do jego ukochanej , a pomiedzy dobrem ojczyzny. Po dlugich rozterkach wybiera jednak dobro ojczyzny i dzieki podstępowi jego rodacy niszcza krzyzaków on jednak nie mogąc znieść hańby popełnia samobójstwo. Jego heroizm polega na tym , ze dąży z uporem do raz obranego sobie celu oraz na tym , ze przeklada dobro swoje nad ojczyzny. Inna postawe pokazuje Konrad z III czesci dziadów w Wielkiej Improwizacji. Konrad nie mogąc patrzeć na cierpienia swojego narodu posuwa się nawet do bluźnierstw przeciw Bogu. Wyzywa go i jednoczesnie błaga by oddał mu władze nad ludzmi ,by mogł nimi pokierowac o wymierzyc sprwaiedliwosc. Jego słowa swiatcza o jego prometeizmie czyli o ukochaniu ludzi ponad dobro swoje ,dzieki czemu można go uznac za bohatera heroicznego. Kolejnym przykładem dla czytelnika może być Jacek Soplica. Za mlodu zwyil ogromna milosc do corki magnata oraz wielokrotnie buntowal się przeciw obowiązującym prawa . Ten bunt i jednoczesna milosc do wybranki swojego serca doporwadzaja w koncu do smierci Stolnika, przez ten czyn Jacek zostaje okrzykniety zdrajca. Po tych wydarzeniach Jacek zmienia swoja postawe. Wstepuje do zakonu obiera imie księdza robaka i pod tym przybranym wizerunkiem staje się emisariuszem i wojownikiem za dobra sprawe . Wielokrotnie jest osadzany w wiezieniach zaborcow , a jego największym marzeniem było przeprowadzenie powstania narodowego. Ksiądz robak nie spelnia niestety swojego marzenia i w koncu umiera od rany bitewnej. Mickiewicz chciał przez jego postac przedstawic postawe jaka powinien odznaczac się każdy Polak , ze pomimo iż Jacek zostal wygnany i potepiony to nadal włączył w imie swojej ojczyzny i nie poddawal się nigdy .

Postawy tych bohaterow zaslogiwaly na miano heroizmu. Pisarz staral się poprzez nich podnieść na duchu ciemiężony narod chciał by Polacy uwierzyli ze jeszcze kiedys odzyskaja suwerenność. Autor nie zawsze pisal w slowach dosłownych o swoich postaciach przywal wielu porównań i innych srodkow poetyckich by zaborcy nie bronili mu wydawac swoich książek . Samo podnoszenie na duchu zniewolonego narodu może zalugiwac na miano heroicznego bohatera.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty