profil

Echa wątków biblijnych w książce "Alchemik"

poleca 85% 152 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Książkę, pt. „Alchemik” napisał brazylijski pisarz Paulo Coelho. Dzieło to zostało napisane w taki sposób, że jego treśc można porównac do Biblii. Każdy z wątków w „Alchemiku” ma swoje odniesienie w Biblii. W swojej pracy postaram się jak najlepiej przedstawic te odniesienia na zasadzie kontrastu.
Głównym bohaterem tej powieści jest szesnastoletni chłopiec o imieniu Santiago, który pochodził z Andaluzji. Pewnego dnia chłopiec miał proroczy sen, w którym ujrzał skarb, który znajdował się w Egipcie, w pobliżu piramid. Dokładnie w takiej samej sytuacji w Biblii był Faraon i Józef, obaj mieli sny prorocze. Różniły się one tylko swoją treścią. Faraonowi śniło się siedem pięknych i tłustych krów, które zostały pożarte przez siedem chudych i brzydkich krów, które wyłoniły się z Nilu. Kolejnym z jego snów były kłosy. Jedne były piękne, wyrastające z jednej łodygi, a drugie siedem zostało zniszczone wiatrem wschodnim. Józefowi natomiast objawił się sen, w którym aniołowie uprzedzili go o złych zamiarach króla Heroda, który kazał wymordowac wszystkie małe dzieci. Aniołowie nakazali mu uciekac jak najprędzej z Betlejem.
Drugim z argumentów, który znalazł swoje odniesienie w Biblii jest wędrówka Santiago po pustyni. W tej sytuacji młodzieniec upodabnia się do Mojżesza i do Jezusa. Wszyscy z nich byli pielgrzymami. Santiago upodabnia się do Mojżesza w ten sposób, że podróżował tak jak on po pustyni, lecz o wiele krócej, gdyż Mojżesz podróżował po niej lat czterdzieści. Natomiast Santiago tak jak nasz Pan Jezus Chrystus podróżował po świecie, był pielgrzymem i pasterzem. Są jedynie dwie zasadnicze różnice między tymi dwoma pasterzami. Santiago był pasterzem stada owiec, i tylko nimi się opiekował i rządził. Jezus był natomiast innym pasterzem. Owszem miał stado swoich „owiec”, lecz to nie były zwykłe owce, tymi owcami byli ludzie, wspólnota wierząca w Chrystusa, którą prowadził i nauczał jak mają zyc.
W „Alchemiku” mamy zawarte też wskazówki jak powinniśmy postępowac w naszym życiu. Autor każe nam marzyc, nie zamykac się w szarej rzeczywistości. Namawia nas do tego, abyśmy nie bali się dokonywac wyborów w swoim życiu, tylko odważnie szli i patrzyli w przyszłośc. Nawet jeśli podjęliśmy jakieś decyzje i nie jesteśmy z niej zadowoleni, to zmieńmy ją na tę odpowiednią. Jeśli coś robisz i jesteś przekonany w słusznośc tego, to rób to, a otrzymasz zapłatę. Jeżeli chodzi o Biblię to jest w niej ujęte jak mamy życ, przede wszystkim co mamy robic, aby życ godnie po chrześcijańsku. Służą temu Przykazania Boże i wiele innych. Jeżeli będziemy dobrze wykonywac to co nakazał nam Pan, to przy śmierci, odchodząc do wieczności Pan o nas nie zapomni i otrzymamy swoją zapłatę.
Książka „Alchemik” jest dziełem niezwykłym, które przekazuje nam wiele wiedzy na temat życia i postępowania ludzkiego. Jej cała treśc opiera się na Biblii. Paulo Coelho pisząc tę książkę stworzył coś pięknego, co nie tylko sprawia nam przyjemnośc z samego czytania, ale możemy także wyciągnąc z niej wnioski i pomyślec o własnej interpretacji Biblii.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty