profil

Przewodzenie impulsów

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-15
poleca 85% 365 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przewodzenie impulsów nerwowych polega na przesuwaniu się fali depolaryzacji i jest ono uzależnione od rodzaju włókna nerwowego.
We włóknach bezrdzennych impuls przesuwa się w sposób ciągły i powolny, u człowieka z szybkością od 0,5 do 2 m/s

Włókna rdzenne przewodzą impulsy skokowo i znacznie szybciej. U człowieka odbywa się to z prędkością od kilku do 120 m/s.

Gdy impuls nerwowy dociera do synapsy, depolaryzuje błonę presynaptyczna. Powoduje to wydzielanie ze zgromadzonych w zakończeniu aksonu pęcherzyków presynaptycznych właściwego mediatora, inaczej transmitera, do szczeliny synaptycznej. Mediator laczy się z odpowiednim dla niego receptorem w błonie postsynaptycznej wywołując zmiane jej polaryzacji, czyli powstanie potencjałów zwanych postsynaptycznymi. Potencjały te ulegają sumowaniu i jeżeli wartość przekroczy próg pobudliwości powstaje potencjał czynnościowy, który przemieszcza się przez neuron do następnej synapsy.

Wyróżnia się synapsy pobudzające i hamujące.
W synapsach pobudzajacych nastepuje czesciowa depolaryzacja blony postsynaptycznej, okreslanej jako postsynaptyczny potencjał pobudzający.

W synapsach hamujących do szczeliny synaptycznej uwalniany jest mediator hamujący powodujący hiperpolaryzacje. W tym przypadku do powstania potencjału czynnościowego w błonie postsynaptycznej potrzebny jest odpowiednio silniejszy bodziec, który wywoła depolaryzacje błony.

Pobudzanie i hamowanie spełnia ważną funkcje w układzie nerwowym, gdyż umożliwia eliminacje przekazywania impulsów wywołanych bodźcami o małym znaczeniu biologicznym, a wzmacniają przewodzenie impulsów powstałych pod wpływem bodźców o dużym znaczeniu biologicznym.

Do transmiterów pobudzających, czyli depolaryzujących błonę postsynaptyczna, należą m.in. acetylocholina, dopamina, adrenalina, noradrenalina, histamina, serotonina. Głównym mediatorem hamującym jest kwas GABA.

Niezależnie od mediatorów, z zakończeń aksonów uwalniane są modulatory synaptyczne, będące biologicznie aktywnymi peptydami. Maja one wplyw na błonę pre- i postsynaptyczna, zmieniając ich właściwości oraz wzmacniajac i tłumiąc działanie mediatorów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta