profil

Czy możemy w dużym stopniu kształtować nasze życie - w świetle lektury B.Prusa "Powracająca fala"

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po przeczytaniu lektury Bolesława Prusa pt. "Powracająca fala", nasuwa się pytanie czy możemy w dużym stopiniu kształtować nasze życie. Moim zdaniem tak, ponieważ nasze losy, wybory życiowe są zależne od tego co czujemy, jaki mamy światopogląd.
Rodzice starają się o lepsze życie dla swoich dzieci. Nie jest to złe dopóki nie będą tego robic za wszelką cenę. Osobą, która popełniła taki błąd był stary Adler, który rozpieścił syna Ferdynanda. Gdyby nie spełniał kazdej zachcianki Ferdynanda, inaczej potoczyłyby się losy. Syn nie wydałby pieniędzy na zabawy, stary Adler nie musiałby wtedy obniżyć płac pracownikom, a to nie doprowadziłoby do katastrofy w fabryce. Cała historia pokazuje nam, że nasze życie powiazane jest z naszymi wyborami w sposób przyczynowo - skutkowy. Kolejnym argumentem jest to, że ludzie, dla których najważniejsze są pieniadze, wybierają dla siebie drogę, w której rządzi to dobro materialne. Takim przykładem może byc stary Adler, dla którego właśnie to pieniądze były najważniejsze, nie umiał bez nich zyć. Gdyby tak nie było, nie doszłoby do wypadku w fabryce. Nie szanował ludzi, wykorzystywał ich do niewolniczej pracy. Nie było dla niego ważne, jak sie syn czuje, czy jest zadowolony z życia, ale to czy nie brakuje mu pięniedzy. Egoizm, który niszczy ludzi jest następtym argumentem potwierdzajacym tezę. Egoiści patrzą tylko na siebie, własna osoba jest dla nich najwazniejsza. Ich postawa zyciowa odpycha innych ludzi, zostają sami. Taki przykładem egoisty jest Ferdynand Adler, który nie miał prawdziwych przyjaciół. Ludzie spotykali się z nim, ponieważ chcieli pohulać, zabawić się. On sam też o tym wiedział, ale wolał żyć dalej tak samo. Nie chciał się zmnieniać. Szukał mocnych wrazeń, kierował się w życiu tylko zabawą. Nie zwracał uwagi na to co mówią, myślą inni, nie szanował ludzi.
Dlatego właśnie sądzę, ze mamy duży wpływ na kształtowanie, przebieg naszego zycia. Wszytsko zależy od nas. Gdy wybieramymusimy zastanowić się nad konsekwencjami, jak potoczy się dalej nasze życie. Czasami odpowiedź na to jest bardzo łatwa, bo przecież wiemy, ze gdy coś ukradniemy czeka nas kara. Niekiedy łatwe, nic nie znaczące wybory mogą całkowicie zmnienić nasze życie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty