profil

Konrad bohaterem romantycznym w oparciu o Wielką Improwizację.

poleca 85% 1456 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Odwołując się do zamieszczonego poniżej fragmentu oraz do całości Wielkiej Improwizacji przedstaw Konrada jako bohatera romantycznego.

Konrad to główny bohater „Dziadów, cz. III”- Adama Mickiewicza. Powstały one w okresie epoki romantyzmu. Epoka ta wyróżnia się na tle innych artystycznych okresów całkowicie unikalnym, innowacyjnym typem kreowanego bohatera. Bohater romantyczny to z reguły samotnik, buntownik, poeta, patriota, często przeżywa wewnętrzne rozterki. Wszystkie te cechy można przypisać Konradowi.

Konrad przerodził się z Gustawa, nieszczęśliwego kochanka z IV części „Dziadów”. Mimo odrzucenia miłości, próbę ratowania ojczyzny, oraz roszcząc sobie przy tym prawo do posługiwania się mocą zarezerwowaną dla Boga, to jest to bohater na wskroś romantyczny.

W „Wielkiej Improwizacji” przedstawiony jest monolog między Konradem a Bogiem. Bohater otwarcie wywyższa się ponad Boga. „Samotność- cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi? Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha”- słowa te świadczą o samotności, ale także o wielkim dramacie poety- Konrada, który świadomy wielkości swojej poezji, wie jednocześnie, że jest skierowana w próżnię.

Konrad tak jak nikt inny czuje moc twórczą. Uważa, że jest w stanie poruszyć umysły ludzi i wreszcie zburzyć niesprawiedliwy porządek świata. W tej trudnej dla niego sytuacji zwraca się do Boga, by oddał mu choć część władzy na ludzkimi duszami – „Daj mi rząd dusz!”. Bóg jednak nie odpowiada, milczy, co doprowadza Konrada do gniewu.

Konrad swój bunt obraca przeciwko Bogu. Zarzuca mu, że jest obojętny wobec cierpienia ludzi jak i ojczyzny. Dlatego czuje się odpowiedzialny za losy kraju i przedstawia postawę prometejską- przeciwstawia się Bogu by ratować swoją ojczyznę i ludzi. Jest wielkim patriotą, dlatego buntuje się przeciwko Bogu i wzywa go na pojedynek- „Ja wydam Tobie krwawszą bitwę niźli Szatan: On walczył na rozumy, ja wyzwę na serca.”
Zdesperowany bohater unosi się coraz to większym gniewem i żalem do Wielkiego Stwórcy. Oskarża Go o zimny racjonalizm. Lecz On cały czas milczy, co zresztą utwierdza Konrada w słuszności jego zarzutów. W szczycie napięcia, czując lekceważenie i milczenie Boga, Konrad bluźni i występuje przeciwko Bogu chce go nazwać carem- najbardziej obraźliwym określeniem dla Polaków. Lecz słowo to w rezultacie wypowiada diabeł: „Krzyknę, żeś Ty nie ojcem świata, ale...”
Pycha i całkowite zwątpienie w sprawiedliwość Boską czynią z Konrada łatwy łup dla sił zła. W scenie trzeciej dramatu Ksiądz Piotr odprawia egzorcyzmy nad duszą Konrada. Pokorny mnich wyjednuje przebaczenie dla poety, tłumacząc jego zbłądzenie wielką miłością do narodu i ludzkości.

Bohaterowie literatury romantyzmu walczyli o wolność narodu, służyli ojczyźnie. Często przeżywali wewnętrzne rozterki. Samotnik, poeta, buntownik, patriota, egotysta- to cechy romantycznego bohatera, czyli – Konrada. Mimo wszystkich złych rzeczy popełnionych prze niego wobec Boga, jego buntu, można go nazwać stu procentowym bohaterem romantycznym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury