profil

Historia lotów kosmicznych - referat

poleca 85% 777 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kapitan Kirke powiedział kiedyś, że kosmos to ostateczna granica, oddając tym samym istotę dążeń człowieka, który zawsze miał ambicje zbadania tego, co znajduje sie poza horyzontem. Po odkryciu wszystkich zakątków świata człowiek zwrócił wzrok ku gwiazdom, ale dopiero pół wieku temu technologia pozwoliła nam zmienić marzenia w rzeczywistość. Zanim człowiek postawił pierwsze kroki na księżycu- pierwszej badanej planecie- dwa rywalizujące ze sobą mocarstwa Ameryka i Rosja wysyłały w kosmos satelity z psami i innymi zwierzakami, aby sprawdzić wpływ stanu nieważkości na stworzenia żyjące.

Wszystko zaczęło się 4 października 1957 roku, kiedy Rosjanie wysłali pierwszego sztucznego satelitę na orbitę ziemi. Satelita nosił nawę Sputnik kształtem i wielkością przypominał piłkę od kosza z której wystawały anteny długości ok. 1 metra.

Na pokładzie statku o nazwie Sputnik 2 podobnego do swojego poprzednika tylko nieco większego Rosjanie umieścili psa Łajke, która była pierwszym zwierzęciem w kosmosie, niestety suczka nie wróciła na ziemie żywa

Załogowe loty kosmiczne rozpoczęły swoją erę w 1961 roku, kiedy Radziecki statek o nazwie Wostok okrążył Ziemie w 90 minut co zwykłemu samolotowi pasażerskiemu zajmuje około 44 godziny.

W miarę upływu czasu radzieckie i amerykańskie misje kosmiczne stawały się coraz ambitniejsze. NASA wysyłała statki które wydłużały swój pobyt na orbicie jednak nie lądowały na żadnych planetach. Były to wstępne przygotowania do księżycowego lądowania inaczej amerykańskiego programu Apollo, jednak co innego wysłać niewielki statek na orbitę okołoziemską a co innego wysłać większy statek apollo na Księżyc oddalony od Ziemi 300 tys. km.

Po latach przygotowań przyszedł czas na rozpoczęcie programu Apollo. Na początku 1967 roku Statek Apollo I miał znaleźć się na księżycu jednak jeszcze przed startem wybuchł pożar, a trzej kosmonauci zamknięci wewnątrz hermetycznego statku po prostu się udusili.

Rosjanie mogli wygrać wyścig na księżyc niestety i im wydarzyło się nie szczęście radziecki statek spalił się przy wchodzenie w atmosferę Ziemską.

Amerykanie jeszcze 10 razy wysyłali statki w kosmos, które z kolejnymi lotami coraz bardziej zbliżały się do Księżyca. Odkryli również że w kosmosie ludzie stają się wyżsi.

Historyczny lot na powierzchnie księżyca zapoczątkowano 16 lipca 1969 roku. Lądowanie Amstronga Aldrina i Colinsa nastąpiło 20 lipca.

21 lipca Armstrong i Aldrin opuścił statek kosmiczny, Miliony ludzi na całym świecie usłyszało wtedy jego słowa: ”Dla człowieka to jeden mały krok a dla ludzkości ogromny krok na przód„. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii badania przestrzeni kosmicznej. Astronauci zabrali ze sobą 22 kg próbek gruntu, kamieni, pyłu, umieścili na Księżycu pamiątkową tabliczkę i amerykańska flagę.

Po powrocie na Ziemie Kosmonauci stwierdzili, że chodzenie po księżycu gdzie siła grawitacji jest sześciokrotnie niższa niż na Ziemi było łatwe, nawet w ciężkich skafandrach.

Ten wieli sukces ludzkości miał jednak swoją cenę od czasu pierwszego załogowego lotu, czyli od 1961 roku śmierć poniosło 21 astronautów

Do tej pory odbyło się trochę ponad 250 załogowych lotów kosmicznych

Należy pamiętać jednak o tym, że Badania kosmosu nie sprowadzają sie do poszukiwania na innych planetach małych zielonych ludzików Dają nam szanse poznania początków życia na naszej planecie i prognozowania jak ułożą się losy Ziemi w przyszłości.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty