profil

Planeta Ziemia

poleca 86% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ziemia

Historia naszej planety

Wszechświat istnieje od co najmniej 15 miliardów lat. Zawiera on miliardy galaktyk, które z zawrotną prędkością oddalają się od siebie. W porównaniu z nim czujemy się jednocześnie bardzo młodzi i bardzo mali.
Kalejdoskop ziemski wpisany jest w wielką historię Wszechświata. Daty to zaledwie przybliżone punkty orientacyjne. Zmieniają się one w zależności od odkryć i teorii wysuwanych przez badaczy.

Naukowe badania nad historią naszej planety zaczęły się na dobrą sprawę dopiero w 1965 roku. Wtedy to dwaj amerykańscy inżynierowie, Penzias i Wilson, wychwycili bardzo odległy szum powstały po wybuchu, który 15 miliardów lat temu dał początek naszemu obecnemu światu. Prawdopodobnie wtedy powstała materia, by następnie ułożyć się w zbiorowiska gwiazd, tworzące galaktyki. Badania wykazują, że Słońce zaczęło świecić około 4,6 miliarda lat temu, gromadząc wokół siebie planety, spośród których najbardziej interesuje nas Ziemia.
Najstarsze znane skały ziemskie mają niemal 4 miliardy lat.

Na powyższym przekroju terenu skała 1 jest najstarsza i podtrzymuje pozostałe. Dalej znajdują się warstwy 2 i 3. Zachwianie skał spowodowało, że pochyliły się, zamin nałożyła się warstwa 4. Całość została przebita przez skałę 5.

Dzisiaj możemy praktycznie odtworzyć kalejdoskop zmian w ciągu ostatnich 500 - 600 milionów lat. Brakuje jednak podstaw, by cofać się jeszcze dalej w przeszłość. Niemniej ten szeroki przedział czasu wystarcza do zbadania naszej własnej historii.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Więcej informacji