profil

Planeta Ziemia

poleca 85% 926 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ziemia

Galaktyka, nazwa układu gwiazd i materii międzygwiazdowej, do którego należy Słońce wraz z Układem Słonecznym. Nazwa pochodzi od greckiego gala (mleko), ponieważ płaszczyzna równika Galaktyki pokrywa się z płaszczyzną Drogi Mlecznej. Z tego powodu nazywa się nieraz Galaktykę Układem Drogi Mlecznej, zachowując nazwę Droga Mleczna dla pasa na niebie, w którym występuje największe skupienie gwiazd i materii międzygwiazdowej.

Planety, masywne, chłodne ciała niebieskie świecące światłem odbitym. W Układzie Słonecznym znanych jest 9 planet, jeśli nie liczyć ich księżyców (planet księżyce). Pod względem budowy dzieli się je na dwie grupy: ziemską (Ziemia, Merkury, Wenus, Mars i Pluton) oraz olbrzymie planety zewnętrzne (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).
Słoneczny Układ, układ ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca, związanych wspólnym pochodzeniem.

Księżyc, naturalny satelita Ziemi (planeta podwójna). Księżyc jest ciałem niebieskim o średnicy 3476 km (0,272 średnicy Ziemi), masie 7,33⋅1022 kg (ok. 1/81 masy Ziemi), średniej gęstości 3,34 g/cm3 (60% gęstości Ziemi), przyspieszeniu grawitacyjnym na powierzchni 1,62 m/s2 (ok. sześciokrotnie mniejszym od ziemskiego). Temperatura powierzchni zmienia się w zakresie od +140C do -190C, ale 1 m pod powierzchnią jest w przybliżeniu stała i wynosi -30C.
kometa (łc. cometes z gr. komtes) astr. ciało niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbicie eliptycznej, składające się z okrągłej głowy złożonej z jądra otoczonego powłoką gazową oraz warkocza, który – tak jak powłoka – powstaje w pobliżu Słońca w wyniku parowania lub sublimacji stałego jądra.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata