profil

Pobrzeża Południowobałtyckie.

poleca 91% 291 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Ile jest czynnych latarni na polskim wybrzeżu? Która z nich jest najstarsza, a która najwyższa?

Na polskim wybrzeżu jest czynnych 17 latarni. Najstarsza latarnia w Polsce to Rozewie, którą uruchomiono 15 listopada 1822 r. Mieści się w niej muzeum latarnictwa. Najwyższa latarnia w Polsce stoi w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości.

2. Gdzie jest Jezioro Turkusowe i czym się ono wyróżnia?

Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, we wsi Wapnica w gminie Międzyzdroje. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnez przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego pozostałością po działającej tu do lat 50-tych odkrywkowej kopalni kredy.

3. W którym miejscu polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się najwyższy klif i jaką ma wysokość?

Wzgórze Gosań znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, ok. 2 km od Międzyzdrojów. Wysokość tego klifu wynosi 95 m n.p.m.

4. Gdzie znajdują się i jaką mają wysokość najwyższe wydmy nad polskim Bałtykiem?

Najwyższe wydmy nad polskim Bałtykiem znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Najwyższa z nich, Łącka Góra osiąga 42 m n.p.m.

5. Jaki ciekawy obiekt geologiczny znajduje się w Mechowie na Pobrzeżu Kaszubskim?

Jaskinia w Mechowie, zwana również Grotą w Mechowie, jest niewielkim obiektem, aczkolwiek zdecydowanie największą z tego typu osobliwości przyrodniczych leżących nieopodal Trójmiasta. Grota powstała w okresie najmłodszego zlodowacenia. Jaskinię odkrył na początku XIX wieku mierniczy Heue. Legenda mówi, że jaskinia ta jest początkiem nigdy nie skończonego tunelu, który rzekomo łączyć miał dwa klasztory: męski w Mechowie i kilka kilometrów dalej żeński w Żarnowcu. Tunel rozpoczęli kopać zakonnicy by połączyć klasztory w celu potajemnych schadzek. W czasie prac, w głębi tunelu napotkali oni jednak "Lodowego Ducha", który pogasił braciszkom drążącym tunel wszystkie świece. Ci w popłochu uciekli i już nigdy pracy swej nie wznowili. Łączna długość korytarzy na chwilę obecną wynosi ok. 60m. Niezwykle charakterystyczne jest wejście do groty z filarami wyrzeźbionymi przez wodę.

6. Z którą rzeką wiąże się określenie „Martwa”?

Określenie to wiąże się z częścią Wisły Leniwki (od Przegaliny do ujścia przy Westerplatte w Gdańsku).

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata