profil

Gleby w Polsce

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1- czarnoziemy – około 1% - powstałe na lessach – Nizina Wielkopolska, Wyżyna Sandomierska, okolice Krakowa
2- gleby bagienne (około 9%) – gleby słabe, złe, nieurodzajne, powstałe w wyniku nagromadzenia szczątków roślinności bagiennej w warunkach beztlenowych – tereny bagien nad Notecią, Warmią, Wieprzem
3- mady (około 5%) – powstały na mułach rzecznych, występują w dolinach rzek, na Żuławach Wiślanych
4- czarne ziemie (około 2%) – gleby żyzne, urodzajne, powstałe na terenach zabagnionych, ich czarne zabarwienie spowodowane jest duża zawartością próchnicy – okolice Wrocławia, Kujawy
5- rędziny (około 1%) – gleby dość urodzajne, powstałe na skałach węglowych – Niecka Nidy, Polesie Lubelskie
6- Bielicowe – (ok.25%) Bielice utworzyły się w podłożu borów sosnowych, powstałych 10 tys. lat temu po ustąpieniu lądolodów w Polsce na terenie całego kraju, głównie we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego północnej części Niziny Mazowieckiej.
7-Brunatne(51.%) - Występują ona na powszechnie na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim oraz na Nizinie Śląskiej i Wyżynie Małopolskiej. Ukształtowały się pod wpływem roślinności lasów liściastych i mieszanych. Gleby brunatne zawierają znaczne ilości próchnicy i są bogate w składniki pokarmowe dla roślin.
8- Górskie (8%) - Występują w górach. Charakteryzują się one małą miąższością oraz słabo rozwiniętym poziomem próchniczym lub jego barkiem. Występują w Karpatach i Sudetach.

(Moim zdanie to dobra sciąga)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta