profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.

poleca 85% 129 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Achilles był herosem, synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa. Miał posturę podobną do boga wojny. Był silny i wysoki. Miał ciało odporne na ciosy, zranić go można było jedynie w piętę.
Jedną z jego pozytywnych cech była odwaga. Jako doskonały wojownik, nie bał się podjąć walki nawet z największymi wrogami. Potrafił szybko biegać, dzięki czemu dogonił uciekającego Hektora. Był podstępny. Umiał mówić tak przekonywująco i tak pięknie, by zamieszać w głowie przeciwnikowi. Achillesa cechowały także pamiętliwość i pycha. Nie potrafił wybaczyć Hektorowi. Za wszelką cenę chciał zemścić się na mordercy swojego wiernego przyjaciela. Był pewien swojego zwycięstwa
Hektor to syn króla Priama, książę Troi. Według Homera był rycerzem idealnym. Dzięki swojej odwadze, mężnie bronił miasta, przez co zabił Patroklosa, wiernego przyjaciela Achillesa. Był sławny dzięki swojej sile i męstwu. Potrafił poskramiać nawet konie.
Hektor był dumny, ale bał się wroga. Uciekał przed Achillesem, który i tak go dogonił. Nie był domyślny, pozwolił Atenie się oszukać. Padł ofiarą podstępu.
Wyżej cenię Hektora, ponieważ był to wierny obrońca swojego miasta. Zabił Patroklosa właśnie z tego powodu. Nie był tak pyszny jak jego przeciwnik w walce. Przegrał, ponieważ „opuścił go Apollon”.
Jeden śmiertelnik nie był w stanie zwyciężyć z silnym i pewnym siebie herosem oraz podstępną boginią Ateną, która pomagała Achillesowi. Hektor nie był tak zawzięty jak heros i chciał zawrzeć z nim układ.
Achilles i Hektor byli przeciwnikami. Mimo tego, nie można nie zauważyć podobieństw między nimi. Obaj mężni, odważni i zawzięci. Obaj silni i zdecydowani. Była między nimi jedna zasadnicza różnica. Jeden był pół bogiem, drugi zwykłym śmiertelnikiem i to go zgubiło.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury