profil

Negatywne i pozytywne zastosowanie promieniowania

poleca 84% 1871 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pozytywne


- najbardziej znane zastosowanie to wykorzystanie radioaktywnego 146oC do datowania zabytków archeologicznych.
- najbardziej rozpowszechnione zastosowanie to badanie mechanizmów złożonych reakcji organicznych
- Pluto-238, emiter a o okresie połowicznego rozpadu 86 lat, jest stosowany w długotrwałych bateriach do zasilania regulatora rytmu serca.
- wskaźniki izotopowe wprowadzone do krwiobiegu pozwalają śledzić przemieszczanie się substancji biochemicznych w organizmie ludzkim.

Sztucznie otrzymane promieniotwórcze izotopy jodu stosuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy

W scyntygrafii stosuje się także gazy szlachetne – ksenon 133, krypton 85 (badania perfuzji mózgu), gal 67 (w onkologii), selen 75 (w diagnozowaniu przytarczyc i kory nadnerczy).

Negatywne


Możemy też zetknąć się z promieniowaniem sztucznym, najczęściej podczas różnego rodzaju medycznych zabiegów diagnostycznych, np. prześwietlenia płuc, lub zabiegów leczniczych, głównie w terapii przeciwnowotworowej.

Broń jądrowa - dawniej zwana bronią atomową, broń A, jest to jeden z rodzajów broni masowej zagłady, o działaniu wybuchowym o wielkiej sile, wykorzystując energię powstającą podczas reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder atomów izotopów ciężkich pierwiastków, m.in. uranu lub plutonu, bądź podczas łączenia się (syntezy) jąder izotopów wodoru- deuteru i trytu (broń termojądrowa). Eksplozja bomby jądrowej może być dokonana w powietrzu, na powierzchni ziemi lub wody oraz pod ziemią i pod wodą.

Awaria elektrowni jądrowej – taka awaria powoduje skażenie terenu na bardzo dużej powierzchni ziemi.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata