profil

Streszczenie recenzji książki "Ania z Zielonego Wzgórza"

poleca 70% 1166 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Lucy Maud Montgomery

Ksiażka " Ania z Zielonego Wzgórza " jest autorstwem Lucy Maud Montgomery. Urodziała się 30 listopada 1874 roku w Clifton na wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie. Książka powstała w latach 1905-1906, została wydana w 1908 roku. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącym powodzenie, została przetłumaczona na 36 języków, a cykl powieści Ani mieści się w 10 tomach.
Czas i miejsce akcji powieści toczy się w ok. 1978 a 1993 roku, czyli między 11 a 19 rokiem życia głównej bohaterki Ani Shirley. Bohaterami książki to między innymi:
- Ania Shirley to radosna dziewczynka o rudych włosach, która przez pomyłke teafiła na Zielone
Wzgórze.
- Małgorzata i Mateusz Cathemberowie to radzeństwo w podeszłym wieku, wychowujący Anie.
- Diana Barry to najleprza przyjaciółka Ani, razem chodzą do szkoły, siedzą razem w ławce i nie rozstają się prawie że na krok. Natomiast Gilbert Bleith to wróg Ani w nauce a potem kolega.
Książka opowiada o losach sieroty Ani Shirley, która była przekazywana* z rodziny do rodziny aż przyjechałą na Zielone Wzgórze i tam została na stałe. Poznawała dużo przyjaciół, nowych wrażen i przygót. Język jaki jest używany w tej książce nie jest trudny, jest zrozumiały i prosty. Ilustracje w książce są zrozumiałe i proste, ale to też zależy od roku wydania.
Według mnie jest to znakomita opowieść i polecam ją każdemu kto znajdzie troche wolnego czasu, aby przeczytał " Ania z Zielonego Wzgórza " ...

Podoba się? Tak Nie