profil

Oceń skuteczność Traktatu Wersalskiego i Ligi Narodów

poleca 85% 921 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Myślę, że Traktat Wersalski był skuteczny, lecz nie do końca. Tak samo jak Liga Narodów. Postaram się to udowodnić. Przypomnę tylko, że Traktat Wersalski miał na celu pogodzenie interesów mocarstw z pragnieniami krajów Europy Środkowo-wschodniej, natomiast Liga Narodów miała na celu utrzymanie pokoju po I wojnie światowej.

Otóż, Ład Wersalski wprowadził wobec Niemiec trzy rodzaje ograniczeń, które ostudziły zapał do walki i pewność siebie naszych zachodnich sąsiadów. Po pierwsze układ zmniejszył tereny należące do mocarstwa jakim były Niemcy. Utraciły też [Niemcy] wszystkie kolonie, którymi podzieliły się Anglia i Francja. Po drugie ograniczono Germanię militarnie. Nie byli oni już taką potęgą wojenną, jak przed i w czasie I wojny światowej, ponieważ zredukowano liczbę żołnierzy do stu tysięcy, ograniczono flotę i zdemilitaryzowano część kraju, a dokładniej Nadrenię. I to według mnie było dobre, lecz nie do końca przemyślane. Dlaczego? Bo Niemcy poczuli się tym systemem wersalskim poniżeni. Rozczarowano także Włochów, ponieważ liczyli oni, że "dostaną po wojnie więcej". Także Francuzi nie czuli się do końca bezpieczni, ponieważ Niemcy, mimo ograniczeń nałożonych nań przez traktat, wciąż byli potęgą gospodarczą. Zatem Francja była za jeszcze większym osłabieniem naszych sąsiadów, a jak wiadomo Anglia popierała Niemców. I tak oto zamiast utrzymania pokoju, Traktat Wersalski zrobił nowe zamieszanie. Do tego wszystkiego Niemcy podpisały układ z Rosją. Więc razem musieli budzić respekt. I właśnie dlatego nikt nie był zadowolony i następny konflikt zbrojny wisiał na włosku.

Teraz ocenię Ligę Narodów. Była to międzynarodowa organizacja, która służyła do utrzymania pokoju na świecie. Pakt Ligi Narodów dołączono także do Traktatu Wersalskiego. Liga miała rozwiązywać międzynarodowe problemy za pomocą rozmów i kompromisów, a nie karabinów i krwi. Wszystko byłoby dobrze, lecz to posunięcie (utworzenie Ligi Narodów) też nie było do końca przemyślane. Patrząc na tą działalność można powiedzieć, że była ona utworzona w pośpiechu. Nie mieli oni bowiem środków wykonawczych, aby podjęte decyzje wprowadzać w życie. W latach trzydziestych Liga Narodów stała się bezradna wobec agresywnych i stanowczych planów europejskich dyktatorów. Tak więc i Trakta Wersalski i Liga Narodów działały zgodnie z planem przez jakiś czas. A później wszystko sie rozpadło...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata