profil

Węgorz - elektryczny zabójca

Ostatnia aktualizacja: 2023-12-19
poleca 85% 393 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Węgorze można spotkać w morzach i oceanach na całym świecie oraz w większości rzek i jezior Europy. Niektóre gatunki występują w Ameryce Południowej, w bagnistych wodach dorzeczy Orinoko i Amazonki. Ich wydłużone, pokryte grubą skórą ciało nadaje im wygląd węża. Jako jedne z nielicznych ryb, w zależności od wieku, mogą żyć w wodach słonych lub słodkich.

Węgorz to ryba wędrownik, która nieraz pokonuje olbrzymie przestrzenie wodne. W głębinach Morza Sargassowego z jaj wylęgają się przezroczyste larwy, podobne do liści wierzby. Larwy te rosną i przemieszczają się wzdłuż wybrzeży Europy, podróżując z morskimi prądami. W słabo zasolonych wodach przekształcają się w miniaturowe kopie osobników dorosłych, a następnie wędrują w górę rzek, kolonizując okoliczne dopływy i jeziora. W słodkich wodach spędzają swoje dorosłe życie. Po kilkunastu latach węgorze ponownie wyruszają w wędrówkę do Morza Sargassowego, gdzie składają ikry i umierają.

Węgorze są rybami prowadzącymi nocny tryb życia. Dzień spędzają ukryte między skałami, kamieniami lub zagrzebane w rzecznym piasku. Węgorze najchętniej przebywają w ciepłych wodach o mulistym i roślinnym dnie. Na łowy wychodzą dopiero o zmierzchu.

Te ryby są drapieżnikami. Młode osobniki żywią się planktonem i drobnymi larwami owadów. Duże osobniki polują również na drobne ryby i mogą zjadać ikry innych gatunków ryb. Potrafią połykać zdobycz stosunkowo dużych rozmiarów, włączając w to nawet raków.

Jednym z najciekawszych gatunków węgorzy jest węgorz elektryczny, który potrafi wysyłać silne impulsy elektryczne, oszałamiając lub zabijając swoje ofiary. Wytwarza pole elektryczne, które pomaga mu w orientacji w przestrzeni. Narządy wytwarzające prąd znajdują się nad płetwą grzbietową, a biegun dodatni jest przy głowie, a ujemny przy ogonie.

Doświadczeni wędkarze wiedzą, że łowiąc węgorze, należy uważać, aby się nie skaleczyć, ponieważ ryby te zawierają jad, który działa szkodliwie na serce i układ nerwowy. Mimo to mięso węgorza nadaje się do jedzenia, ponieważ toksyny tracą swoje trujące właściwości w wysokich temperaturach.

Czy wiesz, że...
- Węgorz elektryczny nie nadaje się do hodowli w zwykłym akwarium, ponieważ może zabić właściciela, wytworzywszy groźny dla człowieka prąd o natężeniu 1 ampera.
- Z wiekiem węgorze tracą wzrok.
- Mimo że są rybami, węgorze mogą oddychać powietrzem z atmosfery.
- Węgorze odbywają wodne wędrówki nawet na odległość 6000 kilometrów.
- Największe węgorze osiągają 2 metry długości i 8 kg wagi.
- Wszystkie gatunki węgorzy są do siebie bardzo podobne. Bez znajomości miejsca pochodzenia trudno je zidentyfikować.
- Tarło odbywa się na głębokościach dochodzących do 1 kilometra.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty