profil

Jak człowiek wykorzystuje różnorodność zwierząt?

poleca 85% 1170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak człowiek wykorzystuje różnorodność zwierząt?
Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zalania dziejów. Już wtedy wiedział że może czerpacz z nich korzyści. Z czasem nauczył się je oswajać i w ten sposób udomowił niektóre z nich. Choć od tamtej pory minęło wiele czasu człowiek nadal wykorzystuje zwierzęta. Aby było to łatwiej przedstawić podzielę je na dwie grupy: wodne i lądowe.
ZWIERZĘTA LĄDOWE
Większość udomowionych zwierząt lądowych to ssaki. Dostarczają one nam wielu surowców takich jak
- mleko (krowa, owca, koza),
- mięso(krowa, owca, koza, świnia),
- nawóz naturalny(wszystkie)
Oprócz pożywienia i nawozu niektóre zwierzęta domowe zapewniają nam bezpieczeństwo i rozrywkę. Takimi są między innymi: psy, koty, chomiki, oraz inne zwierzęta które możemy trzymać w domu.
Innymi udomowionymi zwierzętami są ptaki. Do nich należą przede wszystkim kury, kaczki, indyki oraz gęsie. W większości są one przeznaczone na mięso, choć niektóre z nich ( np. kury) znoszą jaja które również są zdatne do jedzenia..
Ale udomowione zwierzęta to nie jedyne istoty z jakich człowiek korzysta. Dziko żyjące również mają swoją rolę. Na wiele zwierząt się poluje aby zdobyć: mięso, skórę, lub samo trofeum. Takimi są np.: krokodyle, hipopotamy, węże, słonie, pantery, lwy i wiele innych. Na szczęście wiele z nich jest chronionych, czyli nie możne ich zabijać. Gdyby nie to niewiadomo czy wszystkie by nie wyginęły. Oprócz mięsa i skór jakie człowiek otrzymuje po zabiciu zwierzęcia zyskuje on również futro z którego może wykonać płaszcz, lub inne ubranie. Lecz nie każde futro nadaję się w takich celach. Dawniej używano futra niedźwiedzia, bizona, czy żubra, lecz teraz futra są szyte z norek, lisów, bobrów, nutrii, wydr, a czasami nawet psów czy kotów.
To świadczy o tym że człowiek wykorzystuje w pełni możliwości zwierząt lądowych..
ZWIERZĘTA WODNE
Choć już nie w tak znaczny sposób człowiek wykorzystuje również zwierzęta wodne. Głównymi przedstawicielami tego rodzaju są ryby. Wiele gatunków z nich jest śmiertelnie trujących dla człowieka np. takifugu. Na szczęście jednak większość ryb jest zdatnych do spożycia. Do takich nalezą np. karp, śledź, makrela, łosoś itd.
Niektóre ryby np. gurami, bojownik, danio czy kirysek są rybkami akwariowymi, które z pewnością dają nam rozrywkę.
Zwierzęta wodne to nie tylko ryby. Możemy zaliczyć do nich również mięczaki. Dostarczają one nam z pewnością korzyści materialnych. Małże z rodzaju perłopławów wytwarzają perły, które mają dużą wartość w jubilerstwie.
Zwierzętami wodnymi są także wieloryby. Na te wielkie walenie polowano już od wieków. Głównie dla mięsa, tłuszczu (tranu), ambry ,oraz oleju (spermacetu) który był używany do robienie świec, leków a nawet kredek.

Okazuje się więc, że wykorzystujemy jak możemy wszystkie zwierzęta. Gdyby nie one człowiek musiałby zostać roślinożercą, a co za tym idzie jego mózg nie rozwinął by się w taki sposób. Moim zdaniem gdyby nie taka różnorodność zwierząt na ziemi, nasza planeta nie była by taka piękna, a ewolucja człowieka stała by się niemożliwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy