profil

Ssaki - krótka charakterystyka

poleca 84% 1189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Żyworodność.


Układ rozrodczy u ssaków różni się dość znacznie od układów płciowych innych kręgowców. Ssaki są żyworodne . Narządy płciowe męskie ssaka składają się z pary jąder, nasieniowodów wyprowadzających plemniki i prącia, czyli organu kopulacyjnego. Końcowym odcinkiem przewodów wyprowadzających jest cewka moczowa, przebiegająca w prąciu i kończąca się na jego szczycie. Natomiast narządy płciowe żeńskie składają się z pary jajników, jajowodów, macicy i pochwy. Macica jest tym odcinkiem dróg rodnych, w którym zagnieżdża się zapłodnione jajo i rozwija zarodek. Zapłodnienie u ssaków jest wewnętrzne - pochwa jest żeńskim narządem kopulacyjnym.

Stałocieplność.


Ssaki są stałocieplne. Do utrzymania stałej temperatury ciała przyczynia się budowa skóry. Przed utratą ciepła zabezpiecza zwierze pokrywa włosowa (sierść), przed przegrzaniem chroni je obecność w skórze gruczołów potowych, pozwalających na obniżenie temperatury wskutek wzmożonego parowania wody z powierzchni skóry. Włosy są swoistymi tworami naskórka ssaków homologicznymi łuskom gadów i piórom ptaków. Należy zaznaczyć, że łuski i pióra są w całości pochodzenia naskórkowego, natomiast w procesie formowania się włosa uczestniczy zarówno naskórek, jak i skóra właściwa. Rogowe łuski, jakie zachowały się u pewnych ssaków, są pozostałością po ich gadzich przodkach. U łuskowców łuski pokrywają nawet całe ciało, a u niektórych gryzoni i owadożernych występują na łapach i ogonie.

Mózg


Szczególnie złożoną budową odznacza się mózg. Kresomózgowie tworzą dwie półkule przykrywające pozostałe części mózgu. Półkule zbudowane są z warstwy wewnętrznej - substancji białej oraz zewnętrznej - substancji szarej. Substancja szara formuje silnie rozwiniętą u większości ssaków pofałdowaną korę mózgową. Kora jest siedliskiem ośrodków nerwowych związanych ze zmysłami oraz środków wyższych czynności psychicznych takich jak wola czy kojarzenie wrażeń. Stopień pofałdowania, zwiększającego powierzchnię kory mózgowej decyduje o określonym zasobie zdolności psychicznych organizmu. Pozostałe części mózgowia są również doskonale rozwinięte, szczególnie móżdżek, także złożony z dwóch półkul.
Od mózgowia odchodzi 12 par nerwów obwodowych. Rdzeń kręgowy tworzą również dwie warstwy, ale położone względem siebie odwrotnie niż w mózgowiu.

Opieka nad potomstwem.


Zależy to od stadium ich rozwoju w zależności od gatunku, jedne rodzą się nieporadne a zatem wymagają, dłuższej opieki inne rodzą się zdolne do samodzielnego życia.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty