profil

Utworzenie Stanów Zjednoczonych

poleca 85% 820 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyczyny wybuchu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych były różne. Istniały przyczyny pośrednie, np. USA chciało się uniezależnić od Wielkiej Brytanii, zarówno politycznie jak i gospodarczo. Amerykanie byli zmuszeni do importowania potrzebnych im dóbr wyłącznie z Anglii i jej kolonii, gdzie było nałożone bardzo wysokie cło- zwłaszcza po wojnie siedmioletniej. Pośrednią przyczyną było także nałożenie Opłaty Stemplowej w 1765 roku. Amerykanie chcieli sami decydować o własnym losie (podatkach, finansach, polityce wewnętrznej i zewnętrznej), chcieli mieć też własnych przedstawicieli w rządzie. Nie mogli się pogodzić z postanowieniem władz angielskich o nienaruszalności ziem posiadanych przez Indian.
Istniały też przyczyny bezpośrednie wybuchu wojny. W marcu 1770 roku oddział brytyjskich żołnierzy, napastowany przez tłum mieszkańców miasta, stracił cierpliwość i otworzył ogień- zginęło kilku obywateli. W 1773 roku koloniści przebrani za Indian wyrzucili do morza cały ładunek wysoko oclonej herbaty w porcie Boston- incydent ten zwany jest „bostońską herbatką’’ (Boston Tea Party). W związku z tym Anglia zamknęła port w Bostonie. Amerykanie utworzyli oddziały milicji. W 1775 roku, w Lexington, starły się wojska amerykańskie i brytyjskie- rozpoczęła się wojna o niepodległość USA.
Deklaracja Niepodległości została podpisana w Filadelfii 4 lipca 1776 roku. Ogłaszała ona niepodległość 13 kolonii, deklarowała że wszyscy ludzie są równi i mają prawo do życia wolności i szczęścia, a także że tylko naród może ustanowić i zmienić rządzących (umowa społeczna).
W 1783 roku, zostaje podpisany Pokój Paryski (Wersalski), który oficjalnie uznaje niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata