profil

"Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"

poleca 85% 652 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Ernest Hemingway Kamienie na szaniec

„Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.”

„Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.” Ten cytat z książki Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze” zna chyba każdy kolekcjoner aforyzmów i cytatów. Myślę, że wszyscy, którzy go kiedykolwiek przeczytali lub usłyszeli rozumieją go bardzo dobrze i mają wrażenie, że słowa te są właśnie o nich. Hemingway prawdopodobnie nie przypuszczał, iż jego myśl zostanie zapamiętana na zawsze i pomoże tylu ludziom.
Każdy z nas ma jakieś problemy. Każdy z nas czuł kiedyś, że coś w nim pękło. Każdy z nas, chociaż raz zwątpił w siebie i w swoje możliwości. Jednak mało kto się poddał i został pokonany, ponieważ żaden człowiek nie jest stworzony do klęski i chce walczyć o swój byt. W historii możemy doszukać się wielu bohaterów, którzy, mimo iż stracili wszystko i upadli na samo dno podnieśli się z niego i próbowali walczyć o to, co dla nich ważne.
Literatura obfituje w historie o walce z przeciwnościami losu. Za przykład posłużyć może seria zawierająca dwa tomy pt. „Hera moja miłość” i „Lot komety” autorstwa Anny Onichimowskiej. Opowiadają one o zmaganiach młodego człowieka, Jacka, z rzeczą okropną, jaką jest nałóg narkotykowy. Rodzice nigdy nie poświęcali mu dużo uwagi. Ojciec był alkoholikiem. Młodszy brat ukradł mu marihuanę i po jej wypaleniu popełnił samobójstwo. Rodzice i otoczenie odwrócili się od Jacka. Stracił rodzinę i wkrótce zaczął brać ciężkie narkotyki. Często słyszy się, że narkoman to wrak człowieka. Fizycznie był on wrakiem człowieka, ale została mu jeszcze dusza, która z całej siły pragnęła znów wznieść się na wyżyny. I udało się.
Potwierdzenie prawdziwości tego cytatu odnajdujemy też, oglądając ekranizację książki pt. „Kamienie na szaniec”. Widzimy tu zmagania Polaków z Niemcami, którzy chcą zniszczyć ich polskość, dom, ojczyznę. Ich celem jest odebranie tożsamości narodowej naszym rodakom. Choć robią to z ogromną i przerażającą siłą, to nie udaje im się złamać ducha narodu. Wtedy, gdy we wszystkich gaśnie najmniejsza nadzieja na zwycięstwo i na lepsze jutro, bohaterowie filmu, a zarazem książki nie poddają się i każą swemu sercu walczyć dalej o to, czego pragną i co siłą jest im odbierane. Wzniecają nadzieję i wiarę u ludzi zwątpionych, porywając ich do ataku. Choć ponoszą wiele ofiar śmiertelnych to jednak udaje się im. Człowiek pokonany śmiercią bohaterską żył będzie w sercach i umysłach potomnych.
Nawet dzieci mają ogromną siłę i potrafią walczyć . Wielu słyszało o strajku uczniów we Wrześni, którzy odmówili nauki w języku niemieckim. Przeciwstawili się oni germanizacji w zaborze pruskim. Za ich przykładem poszły wszystkie inne dzieci zmuszane do nauki w języku niemieckim, dając przykład i wiarę dorosłym.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, stwierdzam prawdziwość prawdziwość ponadczasowość myśli: „człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.” Walczmy o swoje z przeciwnościami losu. Walczmy o to, co dla nas ważne. Każdy z nas ma w sobie wewnętrzną siłę. Wystarczy tylko ją w sobie odnaleźć.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata