profil

Krążenie powietrza w strefie międzyzwrotnikowej, umiarkowanej i podbiegunowej

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-01
poleca 84% 1316 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krążenie powietrza w obszarze międzyzwrotnikowym charakteryzuje się tym, że Słońce najbardziej ogrzewa właśnie te tereny - wokół równika. Powietrze w tej warstwie jest gorące i rzadkie. Konsekwencją tego jest niskie ciśnienie i powstawanie tzw. Pasa ciszy. W obszarze międzyzwrotnikowym, tam, gdzie Słońce dostarcza najwięcej energii występują, niemal stale, charakterystyczne prądy wznoszące - przeważnie w marcu i we wrześniu. W czerwcu pas ciszy unosi się do góry, przesuwa się na północ od równika, w stronę zwrotnika raka, a w grudniu pojawia się na półkuli południowej i zmierza ku zwrotnikowi Koziorożca. Przemieszczanie się tych prądów wznoszących powoduje ruch systemu prądów powietrznych, zwanych antypasatami.

Wznoszące się nad równikiem powietrze osiąga górne warstwy troposfery, gdzie rozkłada się na dwa strumienie zmierzające ku wyższym szerokościom geograficznym. Powietrze to, gdyby nie siła Coriolisa, miałoby kierunek północny i południowy. Siła ta jednak powoduje odchylenie wiatrów ku wschodowi. Dodatkowo powietrze staje się coraz gęstsze, dzięki zbliżaniu się do siebie południków w kierunku bieguna, przez co obwody równoleżników stają się mniejsze.

W obszarze zwrotnikowym następuje opadanie gęstego powietrza oraz wzrost ciśnienia. Ciśnienie to jest rozładowywane zarówno w kierunku równika, jak i ku większym szerokościom geograficznym. Od wysokiego ciśnienia zwrotnikowego ku niskiemu ciśnieniu równikowemu wieją wiatry zwane pasatami. Pasaty wskutek działania siły Coriolisa są również odchylone: na półkuli północnej w prawo, na półkuli południowej w lewo.

W strefie umiarkowanej dominują wiatry zachodnie, szczególnie na półkuli południowej, mniej na północnej. Wieją one od pasa wyżów umiarkowanych szerokości geograficznych ku niżom polarnym.

Wokół biegunów wytwarzają się strefy o podwyższonym ciśnieniu. Dają one początek przyziemnemu wiatrowi wiejącemu ku średnim szerokościom geograficznym. Wskutek siły Coriolisa przemieszczające się powietrze zmienia kierunek i w efekcie wieje wiatr wschodni.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta