profil

Nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Twórcą nazizmu był Adolf Hitler, a komunizmu Karol Marks i Fryderyk Engels. Tak jak nazizm był zły w założeniu i powinien być tępiony u źródła, tak założenia komunizmu nie były wcale złe. Złe miano komunizmu wytworzyli dopiero ludzie posługujący się nim jako narzędziem do siania zła i zniszczenia. Dlaczego tak jest postaram się udowodnić w poniższej rozprawce.
Już samo założenie nazizmu jest złe i nie da się w nim znaleźć praktycznie żadnych dobrych cech. Hitler uważał, że jedynie rasa aryjska – a w szczególności Niemcy – są uprzywilejowani do życia w wygodzie i godności. Tymczasem to stwierdzenie gwałci prawo do równości. Każdy człowiek powinien mieć równe prawa do godnego życia, a rasizm zawarty w tej ideologii nie ma sobie równych nigdzie indziej. Najbardziej znienawidzonymi przez Hitlera narodami byli żydzi i cyganie. Fhrer dążył do biologicznej zagłady tych ludzi. Wprowadzał on do życia plany zawarte w książce „Mein Kampf” w sposób okrutny i bezlitosny. Warto tu przypomnieć chociażby wypowiedź fhrera jaką skierował do wyższych dowódców tuż przed inwazją na Polskę: „(...) Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. (...)”. Dalej czytamy dużo ostrzejsze słowa: „(...) Bądźcie bez litości. Bądźcie brutalni. Osiemdziesiąt milionów ludzi musi otrzymać to, co im się należy, należy im się zapewnienie egzystencji. (...)”. Na podstawie tylko tychże fragmentów można dojść do wniosku, że Hitler był człowiekiem niespełna rozumu. Tym samym takie samo stwierdzenie nasuwa w przypadku jego wytworu – nazizmu.
Co do komunizmu, to tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Marks i Engels tworząc komunizm utworzyli utopijny ustrój. Miał w założeniach równość, wspólną własność, równy dostęp każdego obywatela do godnego życia, lecz także wspólne ponoszenie strat niezależnie od wkładu wnoszonego dla wspólnoty. Jednak całe zło zostało uwidocznione podczas stosowania komunizmu w praktyce. Warto przypomnieć choćby walkę między Stalinem i Trockim o władzę w Rosji czy wielkie czystki urządzane przez ówczesne władze. Jednakowoż zło i niedola jakie panowały w krajach komunistycznych nie są jedynie domeną dawnych czasów. Wystarczy spojrzeć na dzisiejszą Kubę, gdzie pod rządami Fidela Castro istnieje wszechobecna bieda oraz nędza. Podsumowując, komunizm sam w sobie nie jest zły. Nie istnieje możliwość aby był takim w praktyce.
Jak więc widać komunizm i nazizm są ustrojami, które nie powinny mieć miejsca w dzisiejszym świecie. Niestety w XXI wieku istnieją jeszcze państwa o ustroju komunistycznym, a nazistyczne bojówki wcale nie są rzadkością.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty