profil

Charakterystyka Walerego.

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Julian Ursyn Niemcewicz jest autorem dramatu pod tytułem Powrót posła. Pisarz ten żył w XVIII wieku. W latach 1788-92 był przedstawicielem Partii Patriotycznej na Sejmie Wielkim. W Powrocie posła przedstawiał swój punkt widzenia (i poglądy swojej partii) jako Walery.

W utworze po raz pierwszy spotykamy Walerego, gdy ten powraca z Sejmu Czteroletniego. Czekają na niego rodzice (Podkomorstwo), Starosta i przede wszystkim Teresa - córka Starosty (Gadulskiego), wychowywana u Podkomorstwa, ukochana Walerego. Kochają się bardzo i chcą wziąć ślub, ale na przeszkodzie staje im Szarmancki, który także chce ręki Teresy, a swoim zachowaniem zyskuje aprobatę Starościny i początkowo Starosty. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że Szarmancki chciałby się ożenić tylko dla posagu, wtedy Gadulski zmienia zdanie i pozwala córce wyjść za Walerego. Pragnie tylko jej szczęścia. Starościna też się zgadza i młodzi biorą ślub.

Mówiłam dotychczas o historii Walerego i Teresy. Teraz chciałabym powrócić do poglądów politycznych bohatera, ponieważ — jak już wcześniej napisałam — były to także sądy Niemcewicza. Zacznę od tego, że Walery był postacią bardzo postępową. Opowiadał się za demokracją. Chciał wzmocnienia wojska i władzy (polskiego króla). Był przeciwnikiem gallomanii, czyli zapatrzenia na modę francuską (Starościna i Szarmancki z kolei uwielbiali wszystko co zagraniczne i modne). Walery nie zgadzał się też z zasadą liberum veto (wolne, nie pozwalam - oznaczało to, że jeden poseł mógł zerwać cały sejm, jeśli tylko coś mu się nie podobało, na przykład: nowa ustawa) i chciał jej zniesienia. Według bohatera powinien był zostać ustanowiony dokument praw człowieka, dzięki któremu każdy czułby się bezpiecznie. Był kosmopolitą. Jego otwarcie na świat widać w dążeniach do zawarcia przymierza między Polską a jakimś silniejszym europejskim krajem, co było przeciwne do punktu widzenia Partii Konserwatywnej, w tym także Starosty — uważał on, że nasz kraj nie powinien się z nikim wiązać lub – ewentualnie – związać się z byle jakim państwem, na przykład z Hiszpanią. Myślę, że ważną rzeczą był także pogląd Walerego o posłach i sejmie. Według niego muszą oni być mądrzy i wykształceni, a także umieć się pięknie wypowiadać: mówić spokojnie, nie nakłaniać do swojego zdania za pomocą wrzasku (jak to miało miejsce w wypadku Partii Konserwatywnej), lecz za pomocą rzeczowych argumentów. Sejm powinien się zajmować tylko i wyłącznie sprawami politycznymi, z nie być miejscem spotkań towarzyskich. (to drugie stwierdzenie także było poglądem Starosty). Partia Walerego kładła też duży nacisk na edukację. Uważali, że wszyscy ludzie powinni być wykształceni i mieć pojęcie o świecie.

Moim zdaniem Walery był pozytywną postacią w Powrocie posła. Podobała mi się jego postępowość. Myślę, że w większości podzielałabym jego poglądy, gdybym żyła w tamtych czasach, a i część z nich poparłabym teraz, ponieważ są nadal aktualne. Bardzo ważną rzeczą była – według mnie – chęć rozwoju w takich dziedzinach jak: edukacja, gospodarka, wojsko czy władza. Moją aprobatę Walery zyskał także ze względu na szczerą miłość jaką darzył Teresę. Nie oszukiwał jej jak Szarmancki (który – dla przypomnienia – udawał, że ją kocha, a w rzeczywistości myślał tylko o posagu). Uważam, że każdy, kto chce coś w życiu osiągnąć, powinien brać przykład z Walerego, i – jeśli będzie się ciągle rozwijał – to na pewno coś zyska.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty