profil

Walery - poseł, którego popieram "Powrót posła".

poleca 85% 326 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza to powstała w ciągu kilkunastu dni, w czasie przerwy w obradach Sejmu Wielkiego, komedia polityczna. Utwór ukazywał konflikt jaki zaistniał między sarmackimi konserwatystami, obrońcami starych porządków feudalnych a działaczami stronnictwa patriotycznego, zwolennikami reform dotyczących naprawy państwa. Jednym z przedstawicieli obozu reform jest Walery, syn Podkomorzego, uosobienie cnót rodzinnych i patriotyzmu. Jest on wzorowym posłem zasługującym na poparcie, co postaram sie udowodnić w mojej pracy.

Walery jest posłem na sejm. Aktywnie uczestniczy w obradach, postulując zmiany mające przynieść korzyść krajowi. Jest on gorącym patriotą, dla którego od osobistego szczęścia ważniejsze jest dobro kraju „Naród jest panem naszym, wie, co pożyteczne | Co dla kraju szkodliwe a co jest beśpieczne”. Cieszy się działalnością sejmu i rozumie potrzebę reform politycznych i społecznych. Ma dobrą orientację w sytuacji wewnętrznej kraju. Wie, że kraj potrzebuje natychmiastowej naprawy. Ma nadzieję, że obrady posłów i jego w nich udział przyniosą owoce w postaci trwałych zmian, które podniosą rangę Polski na arenie politycznej Europy „Byleśmy byli zgodni i cierpliwi | Ujrzemy dobre skutki nowego porządku”. W dzisiejszych czasach już nie spotyka się takich ludzi. Większość posłów i senatorów dąży do szczęścia osobistego, do zgarnięcia jak największej sum y pieniędzy. Nie martwią się tak o losy kraju jak poseł Walery.

Walery był zwolennikiem reform. Uważał, że tylko dzięki nim można podnieść kraj z upadku. Dlatego dążył do zniesienia liberum veto, wolnej elekcji i poddaństwa chłopów. W przeciwności do obozu konserwatywnego nie lekceważył praw tych, którzy nie należą do stanu szlacheckiego. Chciał nawet aby został ustanowiony dokument praw człowieka, dzięki któremu każdy czułby się bezpiecznie. Można powiedzieć, że uwolnienie chłopów z poddaństwa, które miało miejsce w jego domu przetrwało do dziś. Nikt w teraźniejszości nie jest zależny od drugiej osoby i nie jest zmuszony do pracowania na jego ziemi.

Walery potępia wstecznictwo reprezentantów obozu konserwatywnego. Krytykuje ich zachowanie, bezkrytyczność w przejmowaniu obcej mody oraz konserwatywny pogląd na wychowanie dzieci. Sam jest działaczem politycznym i społecznym i dąży do poddźwignięcia kraju z upadku. Styl reprezentantów obozu wstecznego, a głównie styl Szarmanckiego, jego próżność, ciągła go0nitwa za uciechami życia dworskiego, brak zainteresowania sprawami narodu rażą go i bulwersują. Przypomina mu „Pamiętaj żeś Polakiem żeś obywatelem | Żeś najpierwsze winien ojczyźnie usługi”.

Reasumując wszystkie moje myśli i spostrzeżenia można stwierdzić, że Walery stanowi ideał pod każdym względem. Jest nie tylko wzorowym posłem ale również przykładnym narzeczonym i synem. Uosabia wszystko co najlepsze: rozwagę polityczną, oświecone poglądy, szczerość intencji, szlachetność uczuć, narzeczeńską uczciwość, szacunek dla rodzinnych tradycji. Wychowanie na prawego obywatela w dużej mierze zawdzięcza swojemu ojcu. Jest mu za to bardzo wdzięczny „Ojcze bodajby Bóg cię najdłużej zachował | Jeślim się nienagannie w urzędzie sprawował | Winienem to przestrogom, które mi dawałeś | Prawidłom co z dzieciństwa w serce mi wpajałeś | Żebym kochał ojczyznę i trzymał się cnoty”. Walery jest posłem godnym naśladowania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty