profil

Systemy partyjne

poleca 83% 710 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tematem pracy jest pytanie:,, Dlaczego w niektórych państwach demokratycznych system dwupartyjny uznawany jest za korzystniejszy od wielopartyjnego?”
Zacznę od tego czym jest system partyjny, więc jest to układ partii politycznych działających w państwie oraz zachodzące między nimi relacje.
Wyróżniamy współczesne trzy system partyjne:
*system wielopartyjny,
*system dwupartyjny,
*system jednopartyjny.
System dwupartyjny - jest to system partyjny państwa, w którym może co prawda działać więcej partii, ale tylko dwie spośród nich mają realne szanse zdobycia władzy.
System wielopartyjny- jest to taki, w którym trzy lub więcej partii ma szansę na zdobycie władzy.
W niektórych państwach demokratycznych, uważne jest tak, ponieważ system dwupartyjny zapewnia stabilność polityczną rządu, która może przetrwać całą kadencję.
Następną korzyścią jest lepsze zapoznanie się z programem danej partii. Kolejnym plusem jest nie utrudnianie w rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych i w tworzeniu konfliktowych sytuacji w państwie. Ostatnią korzyścią jaką zauważam jest nie potrzebne stworzenie koalicji.
U nas panuje system wielopartyjny od 1989 roku( nie tylko na przykład w Belgii, Holandii, Włoszech itp.) i widać co się dzieje w rządzie. Tworzą się koalicje ,aby zdobyć większość mandatów, które i tak potem się rozwiązują na przykładzie koalicji LPR i Samoobrony z PiS-em. Musiała się rozwiązać bo nie mogli się dogadać w sprawie finansów itp. Sądzę, że i tak ten system nie jest zły.
Natomiast system wielopartyjny panuje w USA(Patria Republikańska i Partia Demokratów) i w Wielkiej Brytanii (Partia Pracy i Partia Konserwatywna).
Uważam, ze właśnie system dwupartyjny jest lepszy od wielopartyjnego, bo jest mniej pogmatwany.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta