profil

Homer - biografia

poleca 83% 1962 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer

Homer, tradycyjnie uważany za niewidomego. Był największym greckim poetą. Żył podobno w VIII wieku przed naszą erą. Jego dzieła przekazywane ustnie przez wędrownych recytatorów, zostało spisane w VI wieku przed naszą erą i trafiło do rąk greckich uczniów, którzy uczyli się go na pamięć.Homer napisał m.in. "Iliadę" i "Odyseję" są to wielki wierszowane dzieła zwane epopejami. Iliada swój tytuł zawdzięcza starej nazwie Troi-Ilion. Drugie dzieło to Odyseja, z której dowiadujemy się o powrocie z wojny trojańskiej greckiego bohatera- Odyseusza -króla Itaki.

Żaden grecki poeta nie przewyższył sławą Homera. W Olimpii i Delfach wzniesiono mu pomniki. Według niektórych legendarnych greckich informacji, Homer pierwotnie nazywał się Melesigenes i był synem boga rzeki Meles, płynącej koło Smyryny, i nimfy Kreteis. Świadczy to o randze Homera w świecie greckim, gdyż zawsze wybitnym ludziom przypisywano tam boskie lub półboskie pochodzenie.

Prawdopodobnie urodził się w Smyrnie lub na wyspie Chios w Jonii - krainie Azji Mniejszej.Ponieważ nie mamy żadnych wiarygodnych danych o życiu Homera, niektórzy badacze, wysuwali hipotezę, że Homer nigdy nie istniał. Po około stu pięćdziesięciu latach dyskusji i sporów zwyciężyła teoria, która twierdzi, że Homer istniał i był autorem obu poematów, a jego zasługą jest stworzenie wybitnych dzieł w oparciu o wielowiekową tradycję pieśni heroicznych istniejącą w starożytnej Grecji.

Śmierć Homera owiana jest legendą; wyrocznia delficka przestrzegała go przed zagadkami chłopców. Pewnego dnia, przechadzając się po plaży, zapytał rybaków "Jak się wam udała wyprawa?", najmłodszy z nich odpowiedział mu na to: "Wszystko cośmy schwytali zostawiliśmy w morzu; wszystko czegośmy nie schwytali, przywozimy do domu". Homer przypomniał sobie właśnie wtedy słowa owej wyroczni, i nie mogąc zrozumieć ich słów, pojął, iż nadszedł kres jego życia, i umarł, według opowieści na trzeci dzień. Rybacy zaś mówili o pchłach. Schwytane na ubraniu wrzucali do morza, te zaś których nie złapali, przywieźli ze sobą do domu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury