profil

Trasa na weekend - czyli spacer po Jaworze

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TRASA NA WEEKEND

Zwiedzamy zabytki naszego miasta, czyli
„SPACER PO JAWORZE”

Dzisiaj proponuje wybrać się do niewielkiej miejscowości Jawor,
położonej w środkowej części województwa dolnośląskiego, na prawym brzegu Nysy Szalonej.
Celem naszej wycieczki będzie poznanie kilku malowniczych zabytków tego pięknego miasta. Składają się na nie m.in. Park Pokoju i Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha, Kościół św. Marcina, Zamek Piastowski, jaworski Ratusz, Kaplica św. Barbary oraz Muzeum Regionalne.

Centrum miasta Jawor
TRASA

Jest wiele możliwości dojazdu do Jawora, więc opracowałam kilka propozycji dla zainteresowanych.

Świerzawa, Złotoryja
Dla turystów ze Świerzawy do Jawora najlepiej dostać się droga 365 przez Muchów, a następnie przez Myślinów. W Jaworze kierujemy się ulicą Limanowskiego, przejeżdżając przez Plac Wolności oraz ulice Grunwaldzką. Ulicą Zamkową wjeżdżamy do rynku miasta.

Dla turystów ze Złotoryi trasa jest następująca: Droga na Wilków następnie na Stanisławów przez Pomocne. Później trzeba kierować się drogą 365 przez Myślinów. W Jaworze jedziemy ulicą Limanowskiego następnie przejeżdżając przez Plac Wolności oraz ulice Grunwaldzką. Kierując się na ulice Zamkową wjeżdżamy do rynku miasta.

Bolków, Jelenia Góra
Turyści z Bolkowa powinni kierować się droga krajową nr 3 przez Paszowice. W Jaworze jedziemy ulicą Mickiewicza, następnie ulicą Chrobrego kierujemy się do centrum miasta.

Przyjezdni z Jeleniej Góry jadą drogą krajową nr 3 przez Bolków i Paszowice. W Jaworze jedziemy ulicą Mickiewicza, następnie ulicą Chrobrego kierujemy się do centrum miasta.

Strzegom, Świdnica, Wałbrzych
Wycieczkowicze ze Strzegomia kierują się drogą 374 przez Rogoźnicę i Siekierzyce, w Jaworze ulica Piastowską, a następnie Strzegomską. Ulica Staromiejską udajemy się w stronę rynku.

Dla turystów ze Świdnicy trasa jest następująca: drogą 382, przez Strzegom, Rogoźnicę i Siekierzyce. Następnie w Jaworze kierujemy się trasą jak powyżej.

Przyjezdni z Wałbrzycha jada droga krajową nr 35 do Świebodzic, następnie od Świebodzic droga krajową nr 34 przez Jaskulin, później kierujemy się na drogę krajową nr 5 przez Granicę, Strzegom, Rogoźnicę i Siekierzyce. W Jaworze kierujemy się trasą jak w powyższych przypadkach.

Legnica
Turyści z Legnicy kierują się droga międzynarodową E 65 na Małuszów. Następnie ulicą Lubińską, Narutowicza, Wieniawskiego, Limanowskiego przez Plac Wolności, jedziemy ulicą Grunwaldzką, później kierujemy się ulica Zamkową wjeżdżając do rynku.

Na początek poleciłabym zwiedzić PARK POKOJU I KOŚCIÓŁ EWANGELICKO – AUGSBURSKI PW. ŚWIĘTEGO DUCHA. We wnętrzu tego przepięknego, barokowego kościoła możemy podziwiać kilka głównych składników wyposażenia – ambonę, ołtarz, drewnianą chrzcielnicę, we wnękach kościoła rzeźby czterech ewangelistów, herby narodów szlacheckich mających wówczas swoje siedziby w granicach parafii jaworskiej oraz piękne malowidła o tematyce biblijnej.

KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA. Znajduje się on niedaleko rynku, przy ulicy Szkolnej.
Kościół Św. Marcina w Jaworze należy do szczególnie cennych dzieł architektury na obszarze diecezji legnickiej. Cechuje go bogactwo gotyckiej rzeźby architektonicznej, dotyczy to zarówno wyobrażeń figuralnych, płaskorzeźb portalowych jak i kamiennej figury Patrona kościoła w stroju biskupim, stojącej we wnętrzu świątyni, pod chórem muzycznym. Piękna rozeta w fasadzie zachodniej kościoła sytuuje tę budowlę w szlachetnej linii, związanej z gotykiem zachodnio – europejskim
ZAMEK PIASTOWSKI. Gotycki zamek księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I z 1292, a od 1303 siedzibą księcia Henryka I. Zbudowany na planie wieloboku w zachodniej części miasta nad Nysą Szaloną. W 1568 zbudowano więżę. Zamek spłonął podczas wojny trzydziestoletniej, po wojnie został przebudowany w stylu renesansowym. W 1705 odrestaurowano wieżę zegarową. Obecnie pełni rolę mieszkalne.

RATUSZ I RYNEK JAWORSKI.

Charakteryzuje się pięknymi kamienicami i arkadami dookoła rynku. Do dzisiaj najładniejsze kamienice zachowały się tylko w części południowej oraz zachodniej. W ratuszu możemy podziwiać piękną salę rajców, w której znajdują się kolorowe witraże przedstawiające różne postaci, zdarzenia i pejzaże jaworskie.
Dziś ratusz pełni siedzibę urzędu miasta.

KAPLICA ŚW. BARBARY w stylu gotyckim, znajduje się na skrzyżowaniu ulic
Św. Barbary oraz Lipowej. Dawniej pełniła funkcję kaplicy szpitalnej i pogrzebowej.
Najcenniejszym składnikiem wyposażenia kaplicy jest 3-kondygnacyjny ołtarz renesansowy z charakterystycznym uwypukleniem.
Obecnie kaplica jest odrestaurowana i należy do parafii rzymsko – katolickiej Św. Marcina.

MUZEUM REGIONALNE niegdyś pełniło rolę klasztoru oraz kaplicy bernardynów, dzisiaj możemy podziwiać w nim przepiękne wystawy związane z najrozmaitszymi tematami.
Do ekspozycji stałych zaliczamy m.in. „Darz Bór”, „ Wyroby dawnego rzemiosła”, „Izba dolnośląska”, „Wystawa broni białej i bron palnej” oraz „Jaworskie pierniki”. Do
Muzeum rocznie zjeżdża się bardzo wielu turystów nie tylko z samego Jawora jak i z okolic, a także spoza granic naszego kraju, by poznawać bliżej nasze miasto i jego wspaniałe obyczaje.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty

Więcej informacji