profil

XVI w. "złotym wiekiem" w dziejach Rzeczypospolitej

poleca 85% 727 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uzasadnij, że XVI w. to „złoty wiek” dla Polski.


Uważam, że XVI wiek był okresem świetności dla Polski, ponieważ przyniósł on ogromny wzrost znaczenia naszego kraju w różnych dziedzinach życia na arenie międzynarodowej. Wśród państw Europy Polska zajęła czołowe miejsce jako potęga polityczna, gospodarcza i kulturalna. Rzeczpospolita stała się pośrednikiem kulturalnym między wschodem a zachodem Europy. W tym, oto wieku byliśmy pod panowaniem wielu władców. Jednym z nich był Zygmunt II August. To właśnie za jego panowania Polska zawarła unię z Litwą. Stało się to w Lublinie 1 lipca 1569r. Integracja obu państw dotyczyła życia społecznego, politycznego i gospodarczego oraz posiadania wspólnego króla i sejmu. Był to największy i trwały sukces ruchu egzekucyjnego.
W XVI wieku w państwie polsko-litewskim panowała wyjątkowa w ówczesnej Europie tolerancja religijna i chociaż w innych krajach toczyły się krwawe walki na tle wyznaniowym, a Rzeczpospolita została krajem katolickim, panująca w niej wolność i bezpieczeństwo wzbudzały podziw w innych krajach Starego Kontynentu. Niemcy, Francja czy Niderlandy w tym czasie były państwami z ograniczona wolnością i toczyły się w nich bezustanne wojny religijne. Mimo, że Polska leżała wśród społeczeństw o tak dużym zróżnicowaniu etnicznymi i wyznaniowym, ponieważ z jednej strony sąsiadowaliśmy z monarchią Habsburską, a Turcją należeliśmy do najbardziej pokojowo nastawionych do religijności państw. Nasz kraj zamieszkiwali ludzie wyznań takich jak: Katolicy, Żydzi, Prawosławni, Husyci, Bracia Czescy, Ormianie i Muzułmanie tatarscy. Nie toczyły się między nimi walki dzięki podpisywanym porozumieniom (sojusz w Sandomierzu w 1570r. i Akt konfederacji Warszawskiej w 1573r. ). Nie narzucały one religii i w odróżnieniu np. do Edyktu Nantejskiego i nikomu w państwie w żadnym miejscu nie zabraniano wyznawać swojej religii.
Wielkim sukcesem politycznym szesnastowiecznej Polski było rozwiązanie problemów jakich przysparzał Koronie Zakon Krzyżacki. Krzyżacy zawsze dążyli do uniezależnienia się od Rzeczypospolitej i odzyskania terenów, które utracili poprzez liczne konflikty zbrojne. Gdy na początku XVI w. wielkim mistrzem Zakonu został Albrecht Hohenzollern. W latach 1519-1521 doszło do kolejnej ale i ostatniej wojny Zakonu z Polską. Mimo dużego wsparcia dla Zakonu Krzyżackiego Polska odnosiła sukcesy. Jednak brak pieniędzy w skarbcu królewskim zmusił Polaków do zaprzestania działań wojennych. Zakończyło się to złożeniem hołdu lennego na rynku w Krakowie Zygmuntowi I Staremu, książę pruski zobowiązał się również do pomocy wojskowej i finansowej Polsce, natomiast księstwo Pruskie stało się lennem polskim w dziedzicznym posiadaniu Albrechta Hohenzollerna i jego potomków. Pozycja naszego kraju nad Bałtykiem została wówczas bardzo wzmocniona.
Szlachta w tym wieku osiągnęła całkowitą przewagę polityczną i gospodarczą nad mieszczaństwem i chłopstwem, a ustrój jaki panował w tym czasie nazwano demokracją szlachecką. Szlachcice mieli dużo praw i przywilejów (np.: prawo sprawowania rządów, nietykalność osobista, ulgi podatkowe i celne) W tamtych czasach szlachta posiadła gospodarstwa rolno-hodowlane, nazywane folwarkami. Mimo, że folwarki szlacheckie były dochodowym przedsiębiorstwem, to przez cały wiek XVI chłopi, chociaż ich sytuacja prawna ułożyła się nie korzystnie, żyli raczej dostatnio, a w niektórych okręgach nawet zamożnie.
XVI stulecie okazało się niezwykle bujnym czasem dla rozwoju nauki. Oprócz sukcesów politycznych i gospodarczych Polska w XVI w. przeżywała także ogromny rozkwit kulturalny. Powstał Uniwersytet Wileński, Akademia Zamojska oraz kolegium humanistyczne w Poznaniu nazwane Akademią Lubrańskiego. Zaczęły się masowe wyjazdy Polaków na uczelnie zachodniej Europy, a w szczególności na uniwersytety włoskie. Na studia do Włoch wyjeżdżała młodzież pochodzenia szlacheckiego, mieszczanie, a także chłopi. Zdobywali tam wiedzę wszechstronną. Ale i do Polski ciągnęły rzesze młodych ludzi pragnących zdobyć wykształcenie.
Renesans spowodował także większe zainteresowanie książką. Literatura odrodzenia wyrażała idee humanizmu, ukształtował się ideał człowieka- istoty twórczej tworzącej siebie i otaczający świat, oraz ideał stylistyczny oparty na czystości i jasności języka. Najwybitniejszymi polskimi poetami tego okresu byli Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp- Szarzyński, Andrzej Frycz Modrzewski, biskup Andrzej Korzycki oraz Jan Dantyszek. Kochanowski zaś uważany jest do dziś za pierwszego wieszcza naszej literatury i największego poetę Polski. Do najważniejszych jego dzieł zaliczyć można: fraszki (np. „Na zdrowie”), treny (np. „Tren 8”), oraz „Odprawę posłów greckich”. W tym czasie żył i tworzył także Mikołaj Kopernik oraz Maciej z Miechowa. Oprócz astronomów i myślicieli działało w tym okresie w Polsce wielu wybitnych uczonych do nich zaliczyć trzeba również Jana Długosza, który był jednym z najwybitniejszych historyków żyjących w XVI w. Za jego czasów zmieniła się architektura, powstawały budowle centralne, nastąpił rozwój miast.
W sztuce było bardzo podobnie: statyka kompozycji, dążenie do harmonii, jasności i prostoty form. W malarstwie, oprócz motywów religijnych, wzrosło zainteresowanie tematyką świecką. Ludzie tamtych czasów wrażliwi na uroki świata, kochali muzykę, umilającą im uroczystości rodzinne, uczty i biesiady. Ważnymi ośrodkami muzycznymi stały się dwory królewskie i magnackie. Najwybitniejszym kompozytorem był Mikołaj Gomółka, twórca melodii do Psalmów Kochanowskiego. Sam Zygmunt Stary po ślubie z Bona Sworzą w 1518r. Stał się głównym mecenasem kultury. Na Wawelu dzięki niemu powstał stały dwór. Natomiast Zygmunt II August król polski i wielki książę litewski, syn Zygmunta I Starego kontynuował politykę ojca rządząc przy pomocy możnowładztwa, stopniowo jednak opierał się na średniej szlachcie opowiadając się za programem egzekucji dóbr i egzekucji praw. Dzięki przyjęciu uchwał soboru trydenckiego (1545-63) zdołał utrzymać tolerancję religijną w kraju. Objął zwierzchnictwo nad Inflantami. Przeniósł lenno pruskie we władanie elektorów brandenburskich. Dążąc do wzmocnienia roli Polski na Morzu Bałtyckim podjął budowę floty wojennej i zorganizował Komisję Morską. Okres jego panowania charakteryzuje się rozkwitem kultury i nauki oraz pomyślnym rozwojem gospodarczym. Był on ostatnim z rodu Jagiellonów, który doprowadził Polskę do tak wielkiego sukcesu.
Ostatecznie można stwierdzić, że XVI był „złotym wiekiem” w dziejach Rzeczypospolitej, ponieważ był to czas promieniujący pomyślnością i dobrobytem. Na tym właśnie ożywieniu i dostatku rozkwitło wspaniałe zjawisko polskiego renesansu. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie osiągnęła takiego poziomu jak w wieku, kiedy była za panowaniem ostatnich Jagiellonów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut