profil

Czy Antygona zasłużyła na śmierć?

poleca 86% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego Sofoklesa. W dramacie tym przedstawiony jest konflikt praw boskich, z ludzkimi. Sacrum i profanum. Antygona reprezentuje prawa boskie.

Moim zdaniem Antygona nie zasłużyła na śmierć. Wręcz przeciwnie, godna jest nagrody. Na dowód przedstawię kilka argumentów.

Antygona była głęboko wierząca. Szanowała przykazania bogów, dlatego chciała pogrzebać godnie brata. Jest to tradycja obowiązująca we wszystkich kulturach. W starożytnej Grecji szczególnie przestrzegana, gdyż Grecy wierzyli, że dusza zmarłego w Hadesie nie zazna spokoju, dopóki nie zostaną odprawione obrzędy pogrzebowe. Dlatego też Antygona wolała wystąpić przeciw zakazowi Kreona- władcy Teb, niż narazić się na bardzo ciężki grzech. To niewątpliwie usprawiedliwia główną bohaterkę.

Antygona nie zasłużyła na tak dotkliwą karę, ponieważ zmarłym należy się szacunek bez względu na to, kim byli w przeszłości. Postawa siostry Ismeny zasługuje więc na pochwałę, a nie na karę. Polinejkes wywołał tę bratobójczą walkę, dlatego że chciał odzyskać władzę. Która mu się niewątpliwie należała. Nie postąpił źle. To skłania do wniosku, że jego siostra nie zasłużyła na karę.

Antygona w swoim postępowaniu kierowała się miłością. Wiedziała, że nad jej rodem wisi fatum. Mimo to kochała zmarłych nieszczęśliwych rodziców obu braci, którzy polegli w bratobójczej walce. Dla niej nie ma różnicy pomiędzy braćmi. Była związana z nimi uczuciowo. Uczucia te nakazywały jej pogrzebanie Polinejkesa zgodnie z zasadami religijnymi.

Myślę, iż udało mi się udowodnić, że Antygona rzeczywiście nie zasłużyła na śmierć. Popełniła kilka błędów w swoim życiu, ale nie takiej wagi, ażeby zginąć za nie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata