profil

Polska międzywojenna, międzynarodowa sytuacja Polski

poleca 85% 494 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Międzynarodowa sytuacja Polski przed wybuchem wojny. W październiku 1938r. J. Ribbentrop złożył propozycję zawarcia z Polską paktu o nieagresji na 25 lat. W zamian oczekiwał zgody na włączenie Gdańska do Niemiec i na budowę eksterytorialnej drogi i linii kolejowej przez Pomorze między Niemcami a Prusami Wschodnimi. Żądania niemieckie wobec Polski powtarzały się w coraz ostrzejszej formie. Po zajęciu Czechosłowacji przez Hitlera częściowo zmobilizowano wojska. 28.III.39 oznajmiono, że wszelkie próby zmiany statusu Gdańska będą traktowane jako agresja przeciw Polsce.
W marcu 1939r. ku zaskoczeniu Hitlera Wlk. Brytania złożyła gwarancję bezpieczeństwa dla Polski. 6.IV.1939r. Polska i Anglia zobowiązały się do wzajemnej pomocy w wypadku zagrożenia niepodległości. 5.V.1939r. w odpowiedzi na agresywne wypowiedzi Hitlera Beck wygłosił w sejmie mowę o „nie znaniu pojęcia pokoju za wszelką cenę”. Zagrożenie niepodległości złagodziło wewnętrzne spory. Powstawały liczne fundusze wspierające wojsko. Budowano bunkry, fortyfikacje zasieki itd. Powstało 7 armii i 4 związki operacyjne: „Modlin”+ grupa „Narew”- Emil Przedzrzyński, osłanianie Warszawy i Płocka od granicy z Prusami Wsch.; „Pomorze”- Bortnowski, obrona Pomorza i Kujaw, utrzymanie linii Wisły z Bydgoszczą i Toruniem; „Poznań”-Tadeusz Kutrzeba, obrona Wielkopolski, osłanianie armii „Łódź” i „Pomorze”; „Łódź”-Juliusz Rómmel, obrona Łodzi i Piotrkowa o strony Dln. Śląska; „Kraków”-Antoni Szylling, obrona Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Krakowskiego; „Karpaty”-Kazimierz Fabrycy, ochrona przejść górskich na granicy ze Słowacją. Nie udało się skoncentrować na czas armii „Prusy”-Stefana Dąb-Biernackiego między Radomiem a Tomaszowem. Specjalne oddziały przeznaczono na obronę Wybrzeża.
23 sierpnia w Moskwie podpisano tajny pakt Ribbentrop-Mołotow o nieagresji i ustalono przyszłe strefy wpływów w Europie Środkowej totalitarnych reżimów. Termin agresji na Polskę wyznaczono na 26 sierpnia 1939, lecz Hitlera zaskoczył sojusz polsko-brytyjski i oświadczenie Mussoliniego o nieprzystąpieniu Włoch do wojny. Adolf przesunął datę „Fall Weiss” na 1 września 1939r. Nad granicą z Polską stało wtedy 2 mln żołnierzy niemieckich, 3 tys. czołgów, 3.5 tys. samolotów, 30 tys. dział i moździerzy. Na morzu stała silna flotylla Kriegsmarine a działania sił lądowych wspomagały 2 floty Luftwaffe. Pretekstem do agresji było między innymi zaimprowizowanie przez SS ataku Polaków na niemiecką radiostację w Gliwicach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty