profil

Sytuacja międzywojenna w Polsce.

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


<BR>Polsko !
<BR>
<BR> Straciliśmy wiele ... Poprzez trzy czarne orły oraz wojnę poległo ponad pięćset tysięcy Polaków, blisko dwa miliony budynków zostało zrównanych z ziemią, dwa i pół miliona hektarów lasów wyciętych, nie wspominając o ponad dwóch tysiącach mostów zniszczonych i około tylu samo budynkach kolejowych. Obce kule zgładziły blisko dwa miliony bydła i milion koni oraz sto tysięcy urządzeń fabrycznych. Klęska ostateczna była bliska i wręcz nieunikniona. Jednakże przetrwaliśmy. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli biały orzeł znów może swobodnie rozwinąć skrzydła.
<BR> Nastał koniec eksploatacji gospodarczej naszych ziem przez państwa rozbiorowe. Granice państw zaborczych rozerwały naturalne więzi gospodarcze pomiędzy poszczególnymi ziemiami Polski. Teraz wspólnymi siłami musimy odbudować nasze państwo.
<BR> Natychmiast rozpoczynamy odbudowę i rozwój kolejnictwa. Planujemy niedługo rozpoczęcie budowy wagonów kolejowych, a na początku przyszłego roku produkcję parowozów. Powstaną nowe stacje i budynki kolejowe. Będziemy odnawiać
<BR>polskie drogi i poszerzać szlaki kolejowe na szerokość całego kraju. Powstaną zupełnie nowe gałęzie przemysłu potrzebne młodemu państwu. Będą to między innymi zakłady chemiczne, zbrojeniowe, optyczne i elektrotechniczne. By zwiększyć komunikację gospodarczą z innymi państwami, zostanie wybudowany w Gdańsku olbrzymi port.
<BR> Za utracone ziemie państwo będzie wypłacało odszkodowania. Każdy otrzyma pewien kawał ziemi, na którym będzie mógł zbudować dom i zamieszkać. Rolnicy otrzymają pewne działki do uprawy warzyw i owoców. Po kraju będą zasiane zupełnie nowe szkółki drzew, przyszłe lasy i sady.
<BR>Ze względu na ciężką sytuację naszego państwa w szkolnictwie, wszystkie szkoły będą odnowione, a poziom nauczania stopniowo podwyższany, by wychować nasze dzieci na światłych obywateli. Będziemy czynnie i na bieżąco zwalczać szerzący się analfabetyzm. Zorganizujemy zajęcia dla osób do trzydziestego roku życia.
<BR>Pieniądz polski zyska na wartości poprzez przekształcenie go z rubli, marek i koron w polskiego złotego. Będzie to silna, stała i nie chwiejąca się waluta. Nie będzie mowy o inflacji i problemach. Pomoże ona podnieść się państwu "na nogi".
<BR> Obecne wielkie bezrobocie zostanie ostatecznie zażegnane ! Poprzez tworzenie nowych przemysłów, nowych działalności, nowych potrzeb, wzrośnie zapotrzebowanie na ludzkie ręce. Ludzie będą rozchwytywani i zawodu nie zabraknie dla nikogo !
<BR>
<BR> Polska, nasza ojczyzna, wraca wreszcie na prostą drogę. Po stu dwudziestu trzech latach znowu odzyskaliśmy szansę na powrót do świetności i piękności naszego kraju. Nie przegapmy jej !!! Wspólną pracą zdziałamy cuda, a nasze państwo stanie na "proste nogi" i będzie mogło dumnie nazywać się Polską !
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata