profil

Artykuł o wegetarianach.

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bądź wege !
Jeszcze kilka lat temu ludzie nie jedzący mięsa byli postrzegani jako dziwacy. Obecnie sytuacja się zmieniła - życie bez mięsa zyskuje wciąż nowych zwolenników.
Nawet dotychczasowi sceptycy zaczynają dostrzegać wiele plusów płynących z takiego stylu życia.
Stawiają na zdrowie i na świat wolny od okrucieństwa - decydują się na wegetarianizm.

Wegetarianizm jest stylem życia wielu zwykłych i popularnych ludzi. Polega na nie jedzeniu zwłok zwierzęcych. Wegetarianie nie spożywają ryb, mięsa i owoców morza, wykluczają ze swojej diety, także substancje odzwierzęce, czyli żelatynę, podpuszczkę, tłuszcz zwierzęcy. Powody który nimi kierują to najczęściej względy etyczne, estetyczne, dbanie o zdrowie i naturę.
Czy cierpienie zwierząt jest warte twojego hamburgera ??

W Polsce zabija się na mięso ok. 470 ml zwierząt co daje więcej niż milion dziennie, a prawie tysiąc na minutę. Na świecie ok. 24 mld rocznie zwierząt ginie.
Ale czy zdajesz sobie sprawę, w jaki sposób mięso trafia na nasze talerze.
Czy wiesz, co jesz? Czy znasz los zwierząt, które są zabijane, ich ciała krojone na kawałki i zamieniane na kotlety i wędliny?
Przeciętnie człowiek zjada w ciągu życia blisko 2000 zwierząt: świnie, krowy, kurczaki, indyki, kaczki, gęsi, owce.
Większość z tych zwierząt hoduje się w specjalnych "fabrykach", gdzie są pozbawione świeżego powietrza, ruchu. Zwierzęta są przetrzymywane na małej przestrzeni, zazwyczaj matki oddziela się od potomstwa, co uniemożliwia im wykonywanie naturalnych odruchów.
Mają one nienaturalnie krótkie życie. Najważniejsze jest to, by szybko urosły, by było z nich jak najwięcej mięsa. W tym celu podaje im się hormony wzrostu i tuczące jedzenie. Wszystko jest obliczone na maksymalny zysk hodowców.
Wiele z tych zwierząt umiera z powodu strachu i koszmarnych warunków, gdy są transportowane setki kilometrów, w tłoku, bez jedzenia i wody.
Te, które przeżyją czeka brutalny, krwawy koniec. W rzeźniach podrzyna się im gardła, obdziera ze skóry i zanurza we wrzątku - często, gdy jeszcze żyją.

Zdrowie ludzi

Wiele groźnych chorób, jak choroby serca, układu krążenia, nowotwory są powodowane dietą opartą na mięsie. Poza niebezpiecznym cholesterolem w mięsie znajdują się dioksyny, priony, komórki raka, wirusy, pestycydy i antybiotyki.
Wegetarianizm jest wolny od tych zagrożeń - sprzyja zdrowiu, zachowaniu szczupłej sylwetki oraz dłuższemu życiu.

Odmiany wegetarianizmu

Są różne odmiany diety wegetariańskiej. Wśród nich wyróżniamy:
· lakto-owo-wegetarianizm
· lakto-wegetarianizm
· weganizm
· witarianizm
· frutarianizm

Lakto-owo-wegetarianie to ludzie którzy nie jedzą mięsa ale korzystają z ich produktów takich jak mleko, przetwory mleczne, jajka. Lakto- znaczy mleko, a owo-jajko. Ta dieta jest najbardziej rozpowszechniona wśród wegetarian.
Dieta lakto-wegetariańska jest jeszcze bardziej rygorystyczna, jest bardzo podobna do diety lakto-owo-wegetariańskiej, ale wyklucza także jaja, uważając je za wczesne stadium rozwoju kury.
Weganizm to bardziej radykalna dieta wegetariańska, wyklucza spożywanie mięsa i wszelkich przetworów zwierzęcych, uzasadniając to tym iż bardzo trudno by było oddzielić handel krowim mlekiem od handlu krowim mięsem, a handel jajkami - od handlu drobiem.
Witarianie stosują dietę polegającą na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców, nie jedzą oczywiście mięsa i pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Twierdzą, że podczas gotowania, w warzywach jest zabijana większość witamin i substancji odżywczych, które nie są odporne na zbyt wysoką temperaturę gotowania i smażenia a, organizm ludzki łatwiej przyswaja i trawi produkty surowe niż np. ciężko strawne potrawy smażone.
Frutarianizm to jeszcze dalej idąca odmiana diety wegetariańskiej, frutarianie jedzą jedynie orzechy i owoce, twierdzą, że człowiek ma przystosowany do jedzenia owoców cały przewód pokarmowy, przez swoją wyprostowaną postawę, chwytne palce jest wyposażony w ten sposób przez naturę, do zrywania owoców z wysokich drzew.

Wegetarianizm coraz popularniejszy

Gwiazdy show-biznesu często decydują się na dietę wegetariańską, która pomaga im nie tylko zdobyć większa popularność, lecz także zachować zdrowie i piękną sylwetkę bez pomocy chirurga plastycznego. Sławni wegetarianie to między
innymi :
Moby, Paulina i Natalia Przybysz, Maja Ostaszewska, Thom Yorke, Natalie Portman,
Anthony Kidis, Billie Joe Armstrong, Chris Martin, Erykah Badu, i wielu innych , a także nie żyjący już, Kurt Cobain, Bob Marley, Leonardo da Vinci.


Wypowiedzi sławnych osób na temat wegetarianizmu :


Maja Ostaszewska (aktorka)

"Wykorzystywanie, ranienie, zabijanie i przedmiotowe traktowanie zwierząt jest czymś przerażającym i świadczy o bardzo niskim poziomie człowieczeństwa"

Thom Yorke (Radiohead)

"Zawsze byłem chory, kiedy jadłem mięso. Gdy zostałem wege, natychmiast poczułem się zdrowiej i atrakcyjniej.
Zostanie wegetarianinem było jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem, by nie być częścią systemu mięsnego"

Moby (muzyk)

"Pod względem intelektualnym ludzie i zwierzęta mogą się różnić, ale jest oczywiste, że zwierzęta mają bogate życie emocjonalne, czują radość i ból.
Bardzo prosto ludziom zapomnieć o prostej zależności pomiędzy hamburgerem a krową, z której on pochodzi"


Czy cierpienie niewinnych istot jest warte, tego abyśmy my ludzie mogli jeść codziennie mięso? Kiedy jemy pysznego chrupiącego kurczaka myślimy o tym kto go przygotował, o tym jak go przygotował, o tym czy ja mogę sobie coś takiego przygotować, a może czasem powinniśmy się zastanowić nad tym czym było wcześniej to co mamy na talerzu, jak chodziło, jak jadło, jak żyło, jak cierpiało kiedy ktoś musiał je zabić abyśmy my mogli delektować się jego smakiem...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Gramatyka i formy wypowiedzi