profil

Powieść "Kamienie na szaniec" jest autentyczna - rozprawka.

poleca 85% 677 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Uważam, że powieść autorstwa Aleksandra Kamińskiego, pisarza, twórcy zuchów, współtwórcy Szarych Szeregów i komendanta głównego "Wawra" żyjącego w latach 1903-1978, pt. "Kamienie na szaniec" jest autentyczna. Postaram się podać kilka argumentów na potwierdzenie tej tezy.
Po pierwsze autor sam pisze "Pisałem z potrzeby serca - nie z analiz rozumowych. Znałem cudowną młodzież, gdy uderzył w nich grom. Zapragnąłem gorąco pokazać tę młodzież światu, utrwalić prawdę o tej młodzieży, przedłużyć jej społeczne istnienie poza śmierć. (...) Podkreślam, że to relację o faktach prawdziwych i o ludziach prawdziwych.(...) Ale niczego nie zataiłem!..." Po drugie w książce występują autentyczne postacie. Można tu dać przykład głównych bohaterów: Jan Bytnar - Rudy, Aleksy Dawidowski - Alek, Tadeusz Zawadzki - Zośka. Jesteśmy w stanie oglądać ich zdjęcia, a nazwiska znaleźć w wielu źródłach historycznych, np. w aktach Gimnazjum Nr. 1 im. Stefana Batorego w Warszawie, ponieważ tam uczęszczali do szkoły, akty zgonu każdego z nich z taką samą datą jak zapisano w powieści lub ich groby leżą na cmentarzu na Powązkach. Po trzecie wszystkie miejsca wypisane przez "Kamyka" są rzeczywiste. Nazwy ulic w Warszawie (np. Długa, Miodowa), miejscowości ( np. Celestynów, Sieczychy) można znaleźć na mapie. Kolejnym "za" dla tezy jest to, że daty różnych wydarzeń są zgodne z faktami, np. II Wojna Światowa - 1 września 1939r, akcja pod Arsenałem - 26 marca 1943r., bądź ściagnięcie tablicy z pomniku Kopernika - 11 lutego 1942r. Jeśli chcemy odnajdziemy je w encyklopediach, książkach historycznych, kronikach, pamietnikach. Ostatnim argumentem będzie to, że wydarzenia zawarte w dziele Kamińskiego miały miejsce w czasie. Wysadzenie niemieckiegio pociągu, z uzbrojeniem wysłanym na front, w okolicach Kraśnika, uwolnienie więźniów wiezionych do Oświęcimia w Celestynowie to prawdziwe zajścia, które odnotowano w raportach.
Mam nadzieję, że powyższymi dowodami udało mi się nimi przekonać wszystkich do prawdziwości stwierdzenia: Powieść "Kamienie na szaniec" jest autentyczna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta