profil

Projekt 3-dniowej wycieczki po województwie Mazowieckim

poleca 85% 564 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dlaczego województwo Mazowieckie?
Na turystów czeka gościnna Warszawa, której zabytki choć nie tak stare (rekonstruowane po II wojnie światowej) to jednak piękne i warte obejrzenia: sentymentalne Stare Miasto, liczne kościoły, muzea, galerie, pałac i ogród w Wilanowie przypominające czasy króla Jana III Sobieskiego oraz przepiękne - zwłaszcza wiosną - Łazienki Królewskie. Jednak województwo mazowieckie nie kończy się na Warszawie. Położone na zachodnim Mazowszu: pałac w Nieborowie, park w Arkadii czy Żelazowa Wola, w której rozbrzmiewa muzyka Chopina - to swoiste perełki tej ziemi. Na miłośników sztuki ludowej czekają również liczne muzea, skanseny - czyli mazowiecki folklor.
Wycieczka
Dzień 1

Wycieczkę zaczynamy od Nieborowa. Nieborów – to jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w kraju. W pałacyku o piaskowej elewacji, z mansardowym dachem i 2 alkierzowymi wieżami stworzona została cenna kolekcja. Za pałacem rozciąga się park w stylu francuskim z geometrycznie przyciętymi krzewami. Dalej park utrzymany jest w charakterze angielskim z pokaźnym stawem w kształcie litery ‘L’.

Kolejnym punktem jest Arkadia – „kraina szczęścia i pokoju”. To jeden z najładniejszych parków w Polsce. Przez to bardzo romantyczne miejsce pełne starych drzew, płynie rzeczka Skierniewka. Można tutaj podziwiać antyczne i gotyckie budowle, które podkreślają niesamowity klimat tego miejsca. Miejsce to doskonale nadaje się do odpoczynku.

Łowicz /następny obiekt/ to niewielkie, aczkolwiek godne uwagi miasteczko. Wokół znajdującego się tutaj Starego Rynku stoją zabytkowe kamieniczki wznoszone od XVI do XVIII w., często przebudowywane. W Łowiczu mieści się również muzeum, w którym można oglądać barwną sztukę ludową – kolorowe piastowskie stroje, bogato zdobione meble, wycinanki, ceramikę, drewniane rzeźby. Na dziedzińcu natomiast stoją dwie oryginalne zagrody z wyposażeniem, jakie niegdyś posiadały łowickie domy.

W Maurzyzach znajduje się najstarszy sprawny most na świecie, wzniesiony w 1927r. wg projektu wybitnego konstruktora - Stanisława Bryły.

Porośnięty dzikim winem, skromny parterowy budynek o dachu gontem krytym to dawny dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Można tutaj zapoznać się z życiem sławnego pianisty, jak i posłuchać koncertów, siedząc we wzorowo utrzymanym parku.

Dzień 2

Drugi dzień wycieczki rozpoczynamy od wycieczki do Puszczy Kampinoskiej. Puszcza Kampinoska to obszar nie przekształconego przez człowieka środowiska geograficznego. Najstarsze z tutejszych sosen liczą po 200 lat, ponadto spotkać tu można pełno ptactwa /żurawie, bociany, czaple/ oraz zwierzyny /borsuki, dziki, sarny, kuny, lisy/.
W Puszczy Kampinoskiej znajdujemy 3 szlaki: czerwony – z Tułowic do Dziekanowa Leśnego, żółty – do Kapturowej Góry i zielony – przy Kurlandzkiej Górze. Pierwszy z nich polecam jedynie zawziętym piechurom, gdyż liczy on ponad 50km!

Teraz rozpoczyna się zwiedzanie Warszawy.

Poruszanie się autokarem po Warszawie nastręcza niejakich trudności. Warszawa znana jest bowiem z zakorkowanych – głównie w godzinach szczytu – ulic. Z parkowaniem, szczególnie w zatłoczonym Centrum, są duże problemy. Dlatego też polecam pozostawić autokar na parkingu strzeżonym i przesiąść się do autobusów, tramwajów lub metra. Odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami są znaczne, a komunikacja miejska działa stosunkowo dobrze i nikt nie powinien mieć problemów z dotarciem do celu. Dodatkowym atutem są niewątpliwie specjalne bilety – całodobowe, weekendowe, grupowe – dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Zwiedzanie Starówki zaczynamy od ruchliwego Placu Zamkowego. Od strony Krakowskiego Przedmieścia /gdzie znajduje się rezydencja Prezydenta RP/ można podziwiać klasycystyczną dzwonnicę kościoła Św. Anny, ze szczytu której rozciąga się malownicza panorama miasta. Na środku placu stoi kolumna Zygmunta III Wazy, ufundowana w 1644r. Północną część placu tworzą malownicze kamieniczki. Przy wschodnim boku placu warto zwiedzić Zamek Królewski, jedno z ostatnich dzieł odbudowy powojennej. Jego historia jest naprawdę ciekawa. Zamek zwiedza się z przewodnikiem, podziwiając ślicznie odnowione i odrestaurowane pomieszczenia. Kolejnym punktem jest Rynek Starego Miasta – chyba najbardziej bajkowy plac Warszawy, na którym niemal przez cały rok tętni życie. Można tutaj znaleźć kawiarniane ogródki, galerie obrazów, mnóstwo sklepów z pamiątkami oraz bardziej luksusowe sklepy oferujące srebro, bursztyny i kryształy. Z rynku w dół do skarpy wiślanej prowadzą Kamienne Schodki, którymi można dotrzeć do pomnika Warszawskiej Syrenki, podziwiając przy tym Barbakan i mury obronne. U stóp skarpy wiślanej rozciągają się tereny zielone oraz płynie Wisła.

W środku miasta znajduje się wielki Pałac Kultury i Nauki liczący 234,5m., który jest najwyższym budynkiem w Polsce. Z 30. piętra, czyli z wysokości 114m, na które wjeżdża super szybka winda, roztacza się panorama miasta. Ponadto w Muzeum Techniki można obejrzeć ciekawe urządzenia, które nie są już w dzisiejszych czasach wykorzystywane oraz podziwiać gwiazdy na niebie planetarium.

Dzień 3

Następnym etapem wycieczki jest spacer po Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym mieszczącym się po drugiej stronie Warszawy – Pradze Północ. Zoo to należy do jednych z największych w Polsce. Możemy tutaj podziwiać przeszło 3 tys. zwierząt, reprezentujących ponad 360 gatunków ze wszystkich regionów świata.

Łazienki Królewskie to dawna letnia rezydencja St. A. Poniatowskiego. Będąc tutaj trzeba koniecznie zobaczyć Starą Pomarańczarnię, Biały Domek, Pałac na Wodzie oraz teatr Na Wodzie ze sceną na wyspie. Poruszając się uroczymi i malowniczymi alejkami pośród drzew, trawników, żywopłotów można dostrzec gmach Belwederu i pomnik Fryderyka Chopina. Miłośnikom przyrody spodoba się niewątpliwie sąsiadujący z Łazienkami Ogród Botaniczny, gdzie można zobaczyć około 7000 gatunków drzew, roślin i krzewów. Podczas nieco męczącej wycieczki po wymienionych obiektach, warto skorzystać z usług miejscowych kawiarni.

Wilanów to drugi obok Łazienek kompleks pałacowo-parkowy stolicy. To miejsce spodoba się każdemu – prześliczne alejki, wokół których słychać śpiew ptaków, barokowy pałac wokół przestronnego dziedzińca obsadzonego krzewami magnolii, popiersia ukazujące starożytnych cesarzy i obowiązkowo cudowne kawiarenki i liczne restauracje. Wokół placu roztacza się duży zabytkowy park, reprezentujący różne style – 2-poziomowy geometryczny park francuski, park angielski, neogotycki zameczek, grobowce, chińską altankę... i wiele innych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut