profil

Przeżycia Makbeta i Lady Makbet po zamordowaniu króla Dunkana.

drukuj
poleca 85% 553 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przedmiotem mojej wypowiedzi będą przeżycia Makbeta oraz jego żony Lady Mak-bet, po zamordowaniu Duncana, króla Szkocji. Wymienione przeze mnie postacie popełniają okropną rzecz, zabijają swego władcę, tylko po to, aby przejąć jego królestwo i zyskać większą władze.

Omówię teraz postać Makbeta, dzielnego rycerza i dowódcy wojsk szkockich, który pod wpływem ambicji oraz wróżby popełnił okrutną zbrodnię. Ten człowiek uważany był za dobrego, walecznego i oddanego ojczyźnie bohatera, jednak spotkanie z trzema czarownicami obudziło w nim żądze władzy. Po wygranej wojnie z Anglią i Norwegią Makbet otrzymuje od swego króla dwa tytuły, tana Cawdoru i Glamis po czym udaje się do swej posiadłości w For-rest, a za nim w gościnę podąża jego władca. Do ostatniej chwili tan Cawdoru wahał się swych zamiarów, lecz za namowami swej żony i własnych żądz podjął się planu zabicia Dun-cana. Moment, w którym własnoręcznie popełnia zbrodnie, jest przełomowy w jego życiu.

Po dokonaniu morderstwa był świadom ciężaru swojej winy i choć wprawdzie odezwało się w nim sumienie, jego głosy zostały wkrótce przytłumione przez nagrodę – koronację. Makbet powoli zaczął przyzwyczajać się do zbrodni, zlecił nawet zabicie swego przyjaciela Banqua a potem innych w obawie o utratę tronu. Dopiero uświadomienie sobie zbrodniczych czynów spowodowało, że odrzucił od siebie żonę, znienawidził ją. Po pewnym czasie tan Cawdoru załamał się psychicznie, popadł w szaleństwo, lecz nie całkowicie. Do końca zachowywał się jak żołnierz broniąc zamku przed wrogami, mimo oblężenia. Pod koniec utworu wydaje się, że Makbet jakby pragnął, żeby ktoś go ukarał za jego niecne postępki, co może się wydawać jego próbą „rozgrzeszenia” .

Chciałbym teraz przedstawić postać Lady Makbet, silnej oraz sprytnej żony tana Caw-doru. Kobieta ta była bezlitosna, nie liczyła się ze śmiercią wielu niewinnych ludzi, ona to ułożyła plan okrutnego morderstwa, którego wykonawcą miał być Makbet. Za jej namowami mąż podjął decyzję o zabójstwie, ona za to bez zastanowienia powróciła na miejsce zbrodni i z zimną krwią zacierała ślady pozostawione przez małżonka.

Jednak po pewnym czasie zaszły niepokojące zmiany w psychice Lady Makbet. Przeżycia i stresy ukrywane przez kobietę nie mogąc znaleźć ujścia spowodowały eksplozję wyrzutów sumienia. Zjawy które najpierw nę-kały jej męża zaczęły dręczyć też ją i spowodowały, że w końcu popełniła samobójstwo.

Moim zdaniem postacie obydwu małżonków przedstawiają w pewnym stopniu cechy charakteru każdego z nas, dlatego że każdy chce osiągnąć coś w życiu za wszelką cenę. Uwa-żam także, że postać Makbeta nie jest zupełnie negatywna, ponieważ jego postępowanie było uwarunkowane daną sytuacją oraz wsparciem żony. Nawrócenie za to było przykładem walki dobra ze złem w jego duszy, które może wzbudzać jedynie współczucie.


Polecasz? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (8) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:21)

Nie jest az taka zla, ale cos mi pomogla.

27.7.2006 (12:21)

nie jest taka zla, ale cos mi pomogla w zadaniu.

27.7.2006 (12:20)

Wielkie dzieki,twoja praca baardzo mi sie przydała. Musiałam sobie niektóre rzeczy dopisywac ale ogólnie spox. THX

Epoka
Teksty kultury