profil

Japonia i Rosja w XIX wieku.

poleca 90% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Rosja japonia

Japonia i Rosja

o Pozbawienie cesarza władzy, odcięcie kraju od reszty świata, umiarkowany handel z Holandią.
o 1868 – obalenie szogunatu dzięki interwencji zbrojnej Stanów Zjednoczonych.
o Uprzemysłowienie Japonii, centralizacja władzy. Obowiązkowa służba wojskowa i szkolnictwo, pozostanie przy dawnej kulturze i łączenie jej z zachodnimi wpływami.
o 1894 – atak na Chiny, zdobycie Tajwanu
o 1904 -1905 - wojna japońsko rosyjska
o Car Aleksander II postanawia zreformować administrację, gospodarkę i wojsko. Znosi poddaństwo chłopów, wprowadza samorządy, powszechną służbę wojskową, ogranicza cenzurę. Jego reformy nie przynoszą skutku, Rosjanie uważają, że dla polepszenia sytuacji w państwie należy walczyć z władzą. Powstają tajne grupy, przeprowadzające zamachy. Działali Narodnicy, uważający ze walkę z caratem podejmie lud. W 1881 r. udaje im się zabić Aleksandra II.
o Aleksander III tworzy ochranę (policję polityczną), która ma tajnych agentów w grupach opozycyjnych. Zaostrza rusyfikację, ogranicza władzę samorządów. Zaczynają powstawać w Rosji pierwsze organizacje socjalistyczne.
o 1898 – powstanie Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej; w 1903 następuje w niej rozłam na mienszewików (chcieli czekać na rozwój przemysłu, aby robotnicy stali się liczniejszą grupą) i Bolszewików (którzy chcieli przejąć władzę w zacofanym kraju i sprawować dyktaturę proletariatu, na ich czele stał Włodzimierz Iljicz Ulianow)
o 1902 – Partia Socjalistów Rewolucjonistów (eserowcy)
o Gdy lud rosyjski dowiedział się o klęskach Rosji w wojnie z Japonią, zaczęły się demonstracje. W 1905 wybuchły w Petersburgu strajki (22. 01. 1905 – Krwawa niedziela, demonstracja została zaatakowana przez rosyjskie wojsko). Wybuchła rewolucja, w której wzięła udział nawet carska armia. Chcąc uspokoić społeczeństwo car obiecał zwołanie Dumy (parlamentu), ogłosił nietykalność osobistą, wolność sumienia i słowa. Nastroje rewolucyjne opadły a w 1903r. powstała Partia Konstytucyjno-Demokratyczna dążąca do wprowadzenia w Rosji demokracji.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata