profil

Odkrycia geograficzne.

poleca 85% 164 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyczyny:
*przeludnienie w Europie- wyprawy w poszukiwaniu nowych lądów dawały możliwość znalezienia pracy i sławy
*dalekie żeglowanie – umożliwiało postęp w dziedzinie żeglugi; budowano większe i pojemniejsze statki; zastosowano przedmiotów technicznych
*rycerstwu dawały możliwość walki z niewiernymi, a wiec zdobycia władzy i sławy
*brak metali szlachetnych
*Turcy nakładając wysokie cła utrudniali handel, więc szukano nowych dróg, szczególnie do Indii
*zakończyła się Rekonkwista, więc stracono dochody z wojen, a szukano nowych
*zainteresowanie wielkich feudałów
Nie był duży stan wiedzy o świecie. Znano basen morza śródziemnego, bałtyckie, wybrzeża mórz poł-wsch., Azję, Europę, Wybrzeże pół Afryki, Chiny, Indie, Europę. Początkowo wyobrażano sobie, że ziemia jest płaska w XV wieku poglądy zaczęły się zmieniać.
U schyłku średniowiecza Portugalia przeżywała kryzys społeczny, który łączył się z zakończeniem wojen na Półwyspie Pirenejskim przez Hiszpanów i Portugalczyków o wyzwolenie ziem zajętych tam tez przez Arabów. wraz z upadkiem Grenady w 1499 cały półwysep został wyzwolony od panowania arabskiego. Rycerstwo, które dotąd utrzymywało się z wojen, straciło źródło utrzymania. WXV w. w Portugalii postanowiono dotrzeć do Indii przez opłynięcie Afryki. Dlatego zaczęto wysyłać wyprawy organizowane przez Jana I Henryka zwanego żeglarzem. Portugalczycy odkryli wyspy Kanaryjskie, i Azory, Zielony Przylądek, Zatokę Gwinejską i w 1471 roku przekroczyli równik. W1487 r. do Indii wybrał się Bartłomiej Diaz. Dotarł on aż do południowego końca Afryki i nazwał go przylądkiem Bum, a potem zmieniono na przylądek Dobrej Nadziei Dzieło B Diaza kontynuował Vasco da Gama, któremu wreszcie udało się dostrzec do Indii drogą morską. Wyruszył on z Lizbony w 1497r. i w 1498 dotarł do brzegów Indii. Inną drogę do Indii wybrał Krzysztof Kolumb. Myśląc ze ziemia jest okrągła, postanowił dotrzeć do Indii płynąc cały czas na zachód. Pomysłem swym zainteresował Izabele Kastylijską, która podarowała mu 3 statki. 12 Października 1492 r. Kolumb dotarł do lądu. Była to wyspa San Salwador. Potem Kolumb odkrył Kubę, i Haiti, był przekonany, że dotarł do Indii, ale z błędnego przekonania wyprowadziły go dalsze wyprawy, kiedy to odkrył wyspy w pobliżu Ameryki Środkowej oraz wybrzeże Ameryki Południowej przy ujściu rzeki Orinoko. Niedługo potem Amerigo Vespucci stwierdził, że Kolumb odkrył nowy ląd.
Gdy Hiszpanie zorientowali się, że nie dotarli drogą zachodnia do Indii, a odkryli nowy lą starali się z Ameryki dopłynąć do Indii. Dokonał tego Ferdynand Magellan, który wyruszył w 1519 r w podróż dookoła świata. Trwała ona 3 lata ,a wróciło z niej zaledwie 18 osób. Z wysp odkrytych u wybrzeży Ameryki przez Hiszpan szły dalsze wyprawy. Przyniosły one nowe odkrycia. Najwięcej dokonali ich Hiszpańscy awanturnicy, zwani Konkwistadorami. Szukali oni złota (zdobywcy) Jeden z nich Vasco Balboa w 1513 r., wybrał się do Panamy, a tam znad zatoki Sant Miguel jako pierwszy Europejczyk ujrzał ocean Spokojny. Hiszpanie przez kilka lat chcieli zdobyć półwysep Jukatan. Udało się to Ferdynandowi Cortezowi. W 1518 r wyruszył na wyprawę, wylądował na Jukatanie, i podbił państwo Azteków, władcę aresztował, i dokonał masakry mieszkańców. Państwo Azteków przestało istnieć. W 1531 roku Pizarro wyprawił się na podbój państwa Inków. Inkowie próbowali się bronić ale bezskutecznie. W 1533 r. Hiszpanie zdobyli stolicę Inków.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty