profil

Potencjał jonizacji. Objętość atomów na tle układu okresowego.

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

POTENCJAŁ JONIZACJI. OBJĘTOŚĆ ATOMÓW.
Konfiguracja elektronowa atomów ma zasadniczy wpływ na właściwości pierwiastków. Najaktywniejsze metale znajdują się w bloku s, tzn. w I i II grupie głównej ukł. Okresowego. Aktywność tych metali wzrasta ze wzrostem masy atomowej pierwiastków w grupach. Ich aktywność chemiczna wzrasta dlatego, że ze wzrostem masy atomowej maleje ich potencjał jonizacji.
Potencjał jonizacji jest miarą energii potencjalnej, koniecznej do oderwania elektronu od atomu. Energia jonizacji wyrażona w dżulach jest liczbowo równa potencjałowi jonizacji.
Wraz ze zmianą liczby atomowej zmieniają się również objętości atomów. Ze wzrostem liczby atomowej objętość atomów pierwiastków tego samego okresu maleje. Np. w drugim okresie największą objętość ma atom litu, a najmniejszą atom fluoru. W 3 zaś największą ma atom sodu a najmniejszą atom chloru. Przy przejściu od pierwiastków VII gr. Głównej do gr. VII (gazów szlachetnych) następuje zwiększenie objętości atomów. Stwierdzono, że wymiary atomów zmieniają się podczas przejścia w jony. Promień atomu jest zawsze większy od promienia jego kationu. Analogicznie promień atomu jest zawsze mniejszy od promienia odpowiedniego anionu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta