profil

"Upadek Ikara" analiza obrazu Marc'a Chagalla

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-18
poleca 84% 1828 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obraz pod tytułem "Upadek Ikara: został namalowany przez Marc Chagalla w 1975 r. Tematyka płótna nawiązuje do tragicznego mitu o Dedalu i jego synu Ikarze. Jest to opowieść o ucieczce ojca i syna z wyspy na skrzydłach wykonanych z wosku. Ikar nie posłuchał się rad ojca i zafascynowany lotem wzbił się za wysoko. Słońce swoimi silnymi promieniami roztopiło woskowe skrzydła chłopca.

W centralnej części obrazu malarz przedstawił Ikara, tytułowego bohatera dzieła. Artysta namalował ostatnią chwilę z życia chłopca, gdy spada głową w dół, na ziemię. Ten fragment płótna przyciąga uwagę, gdyż chłopiec przedstawiony jest w ciemniejszych kolorach, ponieważ, to jest jego tragiczny moment życia. Malarz poprzez wielkość namalowanego Ikara akcentuje, że jest to główna postać obrazu. Lewa strona i środek płótna przedstawione są w jaśniejszych kolorach. To zachodzące słońce ostatnimi promieniami rozjaśnia ziemię

Na obrazie widać wielu ludzi, którzy stojąc dookoła swoich domów patrzą w niebo na spadającego Ikara. Nie myślą o udzieleniu mu pomocy, ponieważ zajmują się swoimi obowiązkami. Malarz pokazuje wręcz radość tych ludzi po dniu pełnym zajęć i oczekiwaniu na zasłużony odpoczynek. Bohater jest opuszczony przez wszystkich.
Chagall w swoim obrazie chciał przekazać egoizm ludzki, brak zainteresowania nieszczęściem jednostki które, dopóki nas nie dotyczy traktowane jest tylko jako sensacja.

Moim zdaniem Chagall świetnie oddał temat obrazu, chociaż przesłanie płynące z niego nie jest łatwe w zrozumieniu. Przekazał nam wiernie główny moment mitu. Kolorystyka płótna podkreśla klimat dzieła i tragedię.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (4) Brak komentarzy

BARDZO PRZYDATNA TA STRONA xD

TA PRACA PRZYDAŁA MI SIE DO SZKOLY

Chyba coś Ci się obrazy pomyliły bo Chagall właśnie że pokazał, że wszyscy ludzie są zainteresowani spadającym Ikarem i chcą wiedzieć co się stanie dalej.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata