profil

"Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta" rozwiń słowa Czesława Miłosza i ukarz zbrodnie i życie ludzi w czasie II wojny światowej.

poleca 86% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku hitlerowskich Niemiec w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim na Polskę. W chwili wybuchu wojny Polska miała układ sojuszniczy z Francją z 1921, układ sojuszniczy z Wielka Brytanią z 29 marca 1939 r. oraz sojusz z Rumunią, obowiązujący jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR. Niemcy były powiązane paktem antykominternowskim z Japonią i Włochami, tzw. paktem stalowym z Włochami oraz układem z ZSRR (pakt Ribbentrop-Mołotow) z 23 sierpnia 1939 r., który de facto dzielił Europę Środkową na strefy wpływów obu państw i dawał Niemcom wolną rękę w wojnie z Polską.

Formalnie wojna nabrała charakteru "światowego" z chwilą wypowiedzenia jej przez Wielką Brytanię i Francję 3 września 1939 r. Wraz z Wielką Brytanią w stanie wojny formalnie znalazły się państwa Wspólnoty Brytyjskiej (dominia brytyjskie): Australia, Nowa Zelandia, RPA i Kanada. Oficjalnie po stronie Niemiec do wojny nie przyłączyły się na tym etapie jednak ani Włochy, ani Japonia. Podobnie postąpiły nastawione pro-hitlerowsko Węgry i Rumunia. Jednocześnie z Niemcami ruszyła na Polskę słowacka Armia Polowa Bernolak.

Kampania wrześniowa skończyła się klęską Polski. 17 września do wojny włączył się ZSRR, zajmując wschodnie terytorium II Rzeczypospolitej, w myśl układu Ribbentrop-Mołotow. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do 1945 r., jednak nie wywołał ze strony rządu polskiego ani wypowiedzenia wojny, ani nawet zerwania stosunków dyplomatycznych.

W maju 1940 powstał największy obóz zagłady w Birkenau. W czerwcu tego samego roku do obozu zagłady w Oświęcimiu przybyli pierwsi więźniowie. Czyli niewinne dzieci starsze i młodsze kobiety oraz mężczyźni. Świadkiem tych zbrodni są tylko ludzie który tam w tym czasie byli ale poeci też wyobrażają sobie co mogło się dziać w tamtych czasach.

Od wojny minęły już 67 lat a mimo to my ludzie pamiętamy, co działo się w obozach. Dowodem na to jest wiersz Tadeusza Różewicza "Warkoczyk" ja interpretuje ten wiersz jako sprawozdanie, dowodem na to jest umieszczona pod tekstem data i miejsce czyli "Muzeum - Oświęcim, 1948" te słowa sugerują, iż tekst ten powstał pod wpływem wrażeń, jakich doznał poeta po wycieczce do obozu, bowiem sam więźniem obozu nigdy nie był.

Nasi poeci są jak "Guziki" z wiersza Zbigniewa Herberta czyli są świadkami tych wszystkich zbrodni zesłanych na ludzi. Tylko tyle że guziki nie mówią a wszystko widzą a poeci widzą i starają wzbudzić w nas smutek i rozmyślenia tak chcaukarać tych który zabijali bo tak chcieli.

Poeci mimo lat pamiętają o zbrodniach i starają się nam przypomnieć o pamięci o poległych który walczyli do ostatniej kropli krwi. Pisarze starają się nie tylko przedstawić nam to w postaci wiersz ale także i książki np. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego są książką wojenną czas akcji obejmuje okres od czerwca 1939r do sierpnia 1943r. kiedy to trzech przyjaciół Jan, Aleksy i Tadeusz kończą prestiżowe liceum warszawskie i zdają maturę.

Następnie w wakacje 1939 wybucha wojna i żaden z nich nie zastanawia się gdzie jest jego miejsce. W okupowanej przez Niemców Warszawie prowadzą walkę konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu potem walczą w Grupach Szturmowych. Powieść jest wystarczającym dokumentem poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków. Alek, Zośka i Rudy oddają życie ofiarnie i bez protestów, nie mają wątpliwości że trzeba walczyć o niepodległą Polskę. W taki sam sposób jak bohaterowie 'Kamieni na szaniec" zginął także sławny poeta okresu drugiej wojny światowej Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia a zmarł 4 sierpnia 1944r podczas powstania warszawskiego. Poległ w 4 dniu powstania walcząc dla nas o niepodległą ojczyznę.

Mimo upływu lat ludzie nie zapomnieli o zbrodniach popełnionych na tych nie winnych kobietach i dzieciach. Także zbrodniarze mimo lat nie mogą być bezpieczni ponieważ poeci czuwają i nie pozwolą czuć się bezkarnym.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury