profil

Motyw biblijny w malarstwie europejskim – wybrać dwa obrazy i je porównać.

poleca 84% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Powrót syna marnotrawnego

Motyw biblijny w malarstwie europejskim
– wybrać dwa obrazy i je porównać.

W mojej pracy przedstawię motyw biblijny na podstawie obrazu holenderskiego malarza żyjącego w XVII wieku pt. „Powrót syna marnotrawnego” oraz na podstawie fresku „Stworzenie Adama” pędzla włoskiego mistrza renesansu Michała Anioła.
Zacznę od opisu wcześniej namalowanego dzieła. W prawej części obrazu znajduje się postać starego mężczyzny o siwych włosach i brodzie, ubranego w zwiewną białą szatę. To postać Boga Ojca, który unosi się w powietrzu na tle jasno błękitnego nieba. Nad nim unosi się grupa aniołów okrytych dużym płaszczem, który zaznacza powiew wiatru. Wzrok Stwórcy skupia się na nagiej postaci Adama, znajdującego się w prawej części fresku. W kierunku młodego mężczyzny Bóg wysuwa rękę. Z jego palca płynie tchnienie życia w Adama. Człowiek jakby próbował zbliżyć się do Stwórcy, ale na jego twarzy nie widać żadnych emocji. Palce obu postaci prawie stykają się ze sobą, lecz jest między nimi wyraźna granica – Bóg unosi się na niebie, a Adam znajduje się na ziemi.
Cały obraz utrzymany jest w jasnych barwach i płynie z niego ład i spokój.
Natomiast obraz Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego” przedstawia późniejszą scenę Starego Testamentu. Na pierwszym planie dzieła znajduje się tytułowy syn marnotrawny ubrany w podarte, stare łachmany, który klęczy i tuli się do swojego starego ojca ubranego w bogate szaty. Syn okazuje skruchę i żal za popełnione w życiu błędy i prosi o wybaczenie. Na twarzy ojca widoczna jest radość, ulga oraz tęsknota za ukochanym, zaginionym potomkiem. Padające na nich światło wyróżnia ich spośród całego obrazu, na którym w dalszym planie widoczne są zarysy dwóch mężczyzn i dwóch kobiety. Postaci tych nie widzimy dokładnie, gdyż znajdują się one poza dobrze oświetloną częścią malowidła. Prawdopodobnie jeden z mężczyzn to starszy syn, a reszta do służba. Wśród obecnych na obrazie ludzi panuje refleksja, zaduma i wzruszenie powrotem mężczyzny.
Obraz w przeciwieństwie do fresku utrzymany jest w dość ciemnych i ponurych kolorach, które powoduję zadumanie i ponurość.
Przyjrzawszy się obu obrazom nie widać w nich nic wspólnego oprócz tematyki, jednak pomimo licznych różnic, które widać na pierwszy rzut oka można zauważyć iż oba utrzymane są w spokojnej, harmonicznej, ale bardzo podniosłej i szczególnej formie. Oba ukazują również łączenie się dwóch osób: Boga z człowiekiem i ojca ze synem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty