profil

Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój - informacje

poleca 85% 172 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polanica Zdrój

Dzisiaj Polanica to przede wszystkim słynne i cenione uzdrowisko. W miejscowych sanatoriach leczy się schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne. Ale nie tylko, bo prawie 50 lat temu powstał tu pierwszy w Polsce oddział chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, do dziś ceniony i uznawany w całym kraju. Działa także ośrodek litotrypsji, gdzie za pomocą ultradźwięków dokonuje się zabiegów kruszenia kamieni nerkowych i moczowych.

Od kilku wieków Polanica słynie ze swych wód - szczawy ziemno-żelazisto-alkaiczne stosowane są do kuracji pitnych, kąpieli mineralnych i do produkcji wody mineralnej. Najbardziej zmineralizowana jest Wielka Pieniawa. Jej odwiert wykonano w 1904 roku, tryska z niego 310 litrów wody na minutę. Można się jej napić w pięknej pijalni połączonej z salą koncertową. Mniej zmineralizowane źródła Józef I i Józef II wykorzystywane są do produkcji popularnej Staropolanki.

Miasto należy do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich - największego w Polsce kompleksu uzdrowiskowego. Powstał on w 1974 roku i poza Polanicą obejmuje także Duszniki i Kudowę. W samej Polanicy zespół ma dwa szpitale uzdrowiskowe, szpital dziecięcy i cztery sanatoria. Wszystkie sanatoria znajdują się w przepięknym parku Zdrojowym - tuż obok zabytkowej pijalni, teatru, kawiarni, sali koncertowej i zakładu przyrodoleczniczego.

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że baza zespołu w Polanicy zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Na turystów i kuracjuszy czekają sanatoria, hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe i kwatery prywatne rozsiane po całym mieście. Nie brakuje stylowych restauracji i przytulnych kawiarni. Jest także basen, korty tenisowe, hala widowiskowo-sportowa i siłownie.Duszniki Zdrój

Największym bogactwem naturalnym Dusznik są lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych. Wody te wypływają ze skał metamorficznych (łupków łyszczykowych), zaś powstający w głębi ziemi powulkaniczny dwutlenek węgla nasyca wody podziemne pochodzenia opadowego, dzięki czemu mają one lepsze zdolności rozpuszczania skał. Wody dusznickie należą do szczaw wodorowęglanowych-wapniowych. Stopień mineralizacji jest na poziomie 1,3 - 2,5 g/dm3. Mają one stabilny skład chemiczny. Wydajność źródeł ulega nieznacznym wahaniom tylko pod wpływem opadów atmosferycznych. Używane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.

Obecnie eksploatuje się pięć źródeł. Są to:

"Pieniawa Chopina" - szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa, żelazista, wydajność 330 m3/min, zawiera CO2, temperatura 18oC, głębokość 78 m.

"Jan Kazimierz" - szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa, siarczkowa, wydajność 80 dm3/min, zawiera CO2, temperatura 16oC, głębokość 160 m.

"Agata" - szczawa wodoro-węglanowo-sodowo-magnezowa, żelazista, wydajność 14 dm3/min, zawiera CO2, temperatura 12oC, głębokość 20 m.

"Jacek" - szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowa, radoczynna, siarkowa, wydajność 7 dm3/min, zawiera CO2, temperatura 18oC, głębokość 90 m.

"B-4" - szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa-magnezowa, żelazista, wydajność 7 dm3/min, zawiera CO2, temperatura 16,6oC, głębokość 55 m.

Bogactwo wód leczniczych pozwoliło na rozwinięcie się jednej z najważniejszych funkcji miasta, a mianowicie lecznictwa uzdrowiskowego. W mieście działają dwa sanatoria branżowe (Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe, Sanatorium Chemik), trzy sanatoria i dwa szpitale uzdrowiskowe należące do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich (Moniuszko, Jan Kazimierz, Wieniawski, Szymanowski i Chopin).

W uzdrowisku leczy się schorzenia:
kardiologiczne: choroba niedokrwienna serca, stany po zawale serca, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych,
gastrologiczne: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, schorzenia wątroby i jelit,
pulmonologiczne: chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych,
ginekologiczne: niepłodność, zapalenia przydatków,
narządu ruchu,
osteoporozę.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój dysponuje pełnym zakresem świadczeń leczniczych tj. zabiegami przyrodoleczniczymi, badaniami specjalistycznymi, badaniami analityczno - diagnostycznymi, kuracją pitną i leczeniem dietetycznym. Podstawowe rodzaje zabiegów to: naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, aquavibron, diadynamik, interdyn, jontoforeza, okłady borowinowe, hydroterapia, inhalacje solankowe, elektroterapia i światłolecznictwo, masaże lecznicze, gimnastyka lecznicza. Opiekę zapewniają całodobowe dyżury lekarskie i pielęgniarskie. Zabiegi przyrodolecznicze przepisywane są przez lekarza prowadzącego, a jego pobieranie odbywa się przy pomocy fachowego personelu. W trakcie trwania leczenia uzdrowiskowego kuracjusze poddawani są planowym badaniom kontrolnym.Kudowa Zdrój

Miasto liczy około 11 000 mieszkańców i jest jednym z najstarszych uzdrowisk sudeckich, cieszącym się nieprzerwanie od wielu lat zasłużoną, europejską sławą, głównie dzięki znakomitym źródłom wody mineralnej i specyficznej atmosferze XIX-wiecznego uzdrowiska. Położone w kotlinie u podnóża Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich, składa się z kilku osiedli o różnym charakterze: uzdrowiskowym (Zdrój), rolniczym (Brzozowice, Bukowina Kłodzka, Jakubowice, Czermna, Pstrążna, Słone) i przemysłowym (Zakrze).

W ostatnich latach rośnie rola miasta jako przygranicznego ośrodka handlowego przy międzynarodowej drodze E 67 z Wrocławia do Pragi. Uzdrowisko posiada 7 sanatoriów należących do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich, 3 zakłady przyrodolecznicze, pijalnię wód mineralnych i inne. Korzysta z bogatych zasobów wód leczniczych, typu szczaw wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowych, żelazistych i arsenowych. Pozyskuje się je z kilku źródeł: "Górne", Śniadecki", "Gazowe", "Moniuszko" i inne, oraz wykorzystuje w zabiegach balneologicznych (bez kąpieli borowinowych), fizykoterapii i w kuracji pitnej - w leczeniu chorób serca, układu krążenia, a także wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Leczy się tu także inne choroby cywilizacyjne, między innymi nerwice.

W pobliskim Jeleniowie butelkowana jest popularna woda mineralna "Staropolanka". Poza sanatoriami istnieją tu liczne ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, dysponujące łącznie ponad 2500 łóżkami.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty